Komunikaty prasowe

Ruszyła dwudziesta edycja największych regat w Polsce Volvo Gdynia Sailing Days 2019

W niedzielę 21 lipca ruszyła dwudziesta edycja Volvo Gdynia Sailing Days. Volvo Car Poland już po raz ósmy jest głównym sponsorem tych największych regat w Polsce. Tegoroczna jubileuszowa edycja tego wielkiego festiwalu żeglarstwa zgromadziła na starcie około 2000 zawodników, którzy będą rywalizować w 19 różnych klasach. Ich zmagania potrwają do 3 sierpnia.

Wszystko, co ma żagiel

Gdyńska impreza daje unikalną szansę obserwowania z nabrzeża zmagań reprezentantów wielu żeglarskich klas. Najmłodsi ścigają się w klasie Optimist, która najczęściej okazuje się pierwszym szczeblem żeglarskiej kariery. Jak co roku zobaczymy w Gdyni klasy olimpijskie takie jak Laser, Laser Radial, Finn, czy Nacra 17. Nie zabraknie także zmagań „deskarzy” w klasie RS:X, która też jest klasą olimpijską. Odbędą się także zawodu w klasie 29er, L’ÉQUIPE, Laser 4.7, A-Class, Formuła Open, Hobie Cat 16, Kite Foil, Techno 293, Delphia-24 OD, Korsarz, Micro, PPJK oraz Skippi 650. Zawodnicy przyjadą z 30 różnych krajów, w tym tak odległych jak Nowa Zelandia.

Ekologiczny aspekt żeglarstwa

Chyba nie ma drugiej takiej marki samochodów, która tak mocno kojarzyłaby się z żeglarstwem jak Volvo. Te skojarzenia wiążą się przede wszystkim z regatami Volvo Ocean Race rozgrywanymi pod egidą naszej marki w latach 2001 – 2018. Równolegle wiele regionalnych oddziałów Volvo realizowało swoje programy żeglarskie. Od 2012 roku Volvo Car Poland nieprzerwanie jest sponsorem tytularnym gdyńskiej imprezy. Żagle nie tylko wpisują się skandynawski klimat marki, ale także są sportem niezwykle ekologicznym. Łodzie są wprawiane w ruch wyłącznie siłą wiatru, korzystają więc z czystej energii natury. Platforma sponsoringu żeglarskiego dobrze wpisuje się także w ekologiczną misję Volvo. W ostatnich regatach VOR brała udział ekipa Turn tide on plastic, która uczulała cały świat na palący problem zanieczyszczenia oceanów odpadami plastikowymi. Wykorzystano także fakt, że jachty w ramach regat pokonują dziesiątki tysięcy mil morskich, a ich szlak widzie przez kilka oceanów. Z tej podróży pobrano próbki wody, które pozwalają określić, w jakich wodach znajduje się najwięcej mikro-drobinek plastiku. Volvo poszło za ciosem i usunęło ze swoich biur na całym świecie wszystkie jednorazowe kubeczki plastikowe, butelki, sztućce, etc. Firma ogłosiła też, że do 2025 roku jedna czwarta tworzyw sztucznych do produkcji nowych aut Volvo będzie pochodziła z recyclingu. Specjalna edycja V90 Cross Country Volvo Ocean Race otrzymała dywaniki z przerobionych, starych sieci rybackich. Wątek ekologiczny będzie się coraz mocniej pojawiał w komunikacji Volvo Car, a żagle doskonale się w ten trend wpisują.

Program regat – jak zawsze za darmo

Jak co roku organizatorzy regat przygotowali wiele atrakcji dla najmłodszych, tak by starsi mogli choć na chwilę podziwiać ścigające się jednostki. Na gości czekają animatorzy gier zręcznościowych i pamięciowych, zajęcia Zumby, oraz zajęcia edukacyjne, w tym tworzenie zabawek z recyklingu. A oto pełen harmonogram rozgrywek, który jak co roku nie wymaga wykupowania żadnych biletów:

22-24.07.2019

Puchar Miasta Gdyni klas LAS, LAR, LAS 4.7. Ponad 200 zawodników jednocześnie ścigających się w trzech flotach.

22-23.07.2019

Mistrzostwa Polski w Sprincie klas 29er, L’Equipe, Optimist. W każdej stawce tylko 10 najlepszych juniorów ścigających się o tytuły mistrzów Polski.

22-24.07.2019

Puchar Volvo Gdynia Sailing Days klas Hobie Cat 16, A-Class, Nacra 17, Formula Open, Kiteboarding. Zobacz wyścigi superszybkich katamaranów i widowiskową rywalizację kite’ów!

23.07.2019

Mistrzostwa Polski w Sprincie klas RS:X do lat 19 I Techno 293. Którzy młodzi „deskarze” okażą się najszybsi?

25-27.07.2019

Kinder+Sport – Puchar Trenerów (Puchar Trenerów Yacht Klubu Polski klasy Optimist B). Zobacz jak ponad 250 wychowanków Yacht Klubów Polski z całego kraju rywalizuje o puchar dla swojego klubu! Optimist to klasa w której skład wchodzi ponad 150 000 zarejestrowanych łodzi z całego świata i o wiele więcej jednostek nigdy niezgłoszonych do rejestru.

26-28.07.2019

Puchar Volvo Gdynia Sailing Days klasy Finn. Jednoosobowa klasa Finn wymaga od swoich zawodników niebywałej siły i tężyzny fizycznej. I w tym roku „finniści” odwiedzą Gdynię, by zmierzyć się na wodach Zatoki Gdańskiej.

26-28.07.2019

Mistrzostwa Polski klasy RS:X. Polscy zawodnicy od lat reprezentują najwyższy światowy poziom. Przekonaj się czy dotychczasowi liderzy obronią tytułów mistrza Polski.

27-28.07.2019

Puchar Volvo Gdynia Sailing Days klas Delphia 24, Micro, Skippi. Zmagania czteroosobowych załóg o Puchar VGSD.

26-28.07.2019

Polska Ekstraklasa Żeglarska. W Gdyni znów będziecie mogli spotkać Waszych faworytów Żeglarskiej Ekstraklasy!

29.07-03.08.2019

Mistrzostwa Świata Zhik klasy 29er. Do Gdyni przyjadą trenerzy, zawodnicy i sympatycy klasy 29er z całego świata. Ponad 120 najlepszych zawodników startujących na jachtach 29er będzie rywalizować o tytuły mistrzowskie.

29-30.07.2019

Mistrzostwa Polski w Sprincie klas LAS, LAS 4.7 Czyj Laser jest najszybszy w Polsce? Dowiecie się w Gdyni!

Materiały powiązane