Komunikaty prasowe

Samochód koncepcyjny YCC produkcji Volvo Cars otrzymał Szwedzką Nagrodę Wzornictwa 2006

Jury pragnęło wyróżnić rozwiązania praktyczne oraz takie, w których wzornictwo służyło jako droga do celu. Konkurs “Design S” powstał, by przedstawiać szerokie spektrum współczesnego szwedzkiego designu oraz wspierać go jako narzędzie dostarczające wartości dodanej w organizacjach i firmach.

YCC (Your Concept Car) jest przykuwającym uwagę samochodem koncepcyjnym Volvo Car Corporation, który został opracowany, zaprojektowany i wykonany przez zespół składający się wyłącznie z kobiet. Samochód skupił na sobie uwagę całego świata. Od momentu jego odsłonięcia podczas genewskiego pokazu motoryzacyjnego w marcu 2004 roku, media poświęciły mu przeszło 2,3 kilometra szpalt. Auto otrzymało też pokaŸną liczbę nagród i wyróżnień.

„Szczególną satysfakcję daje nam uznanie ze strony kolegów po fachu” – komentuje Maria Uggla, która w projekcie YCC zajmowała się opracowaniem gam kolorystycznych oraz tapicerki auta. „Dzięki temu, że zyskałyśmy szansę realizacji każdego szczegółu naszego pomysłu, powstał produkt niezwykle spójny.” Panie z zespołu z rozmysłem utrzymały wygląd YCC w skandynawskiej stylistyce. Dla Anny Rosén, projektantki nadwozia, jest ona połączeniem funkcjonalności z atrakcyjnością sportowego samochodu. Ta kombinacja widoczna jest w poszczególnych elementach samochodu, na przykład w zderzakach, które obejmują niemal całe auto. Cynthii Charwick, projektantce wnętrza, skandynawska stylistyka kojarzy się przede wszystkim z przestrzenią i światłem. Stworzyła więc bardzo przestronne wnętrze o czystych powierzchniach. Tablica rozdzielcza jest w kształcie litery S, siedzenia wyglądają tak, jakby unosiły się w powietrzu, zaś oświetlenie i kratki wentylacyjne są wkomponowane w naturalne linie graniczne wewnętrznych paneli.

Dla Marii Uggli, projektantki kolorów i tapicerki, skandynawskie wzornictwo to przede wszystkim naturalne, autentyczne materiały i jasne kolory. Chciała, aby wnętrze samochodu kojarzyło się z pokojem dziennym, stąd zdecydowała się na użycie materiałów i tkanin stosowanych zwykle we wnętrzach domowych. Dlatego też w YCC znajdują się panele z laminowanego dębu, szczotkowane aluminium i skórzana tapicerka.

YCC daje ponadto możliwości dopasowania wyglądu do indywidualnych potrzeb – obicia siedzeń są wymienne, dzięki czemu klient może wybrać spośród szerokiej gamy nowych kolorów, wzorów i materiałów.

Samochód koncepcyjny YCC otrzymał następujące nagrody:

• kwiecień 2003: „Złota Œwieca” – przyznana przez Szwedzkie Stowarzyszenie Motoryzacyjne
• marzec 2004: „Najlepszy Samochód Koncepcyjny” – przyznana przez guru designu Rossa Lovegrove
• kwiecień 2004: „Best Design in Show” – przyznana przez „New York Daily News”
• grudzień 2004: „Kobiety Roku” – przyznana przez szwedzki magazyn „Damernas Värld”
• maj 2005: „Kobieta Roku” – przyznana przez magazyn motoryzacyjny „Automotive News Europe”
• kwiecień 2005: André Award – przyznana przez Szwedzkie Biuro Patentowe

Materiały powiązane