Komunikaty prasowe

Samochody dla alergików

Swobodna podróż samochodem podczas uciążliwych korków i remontów dróg jest trudna. A podczas pylenia lip, koszenia traw czy upałów? Dla niektórych jeszcze trudniejsza, ale już możliwa. Trzy modele Volvo – S80, V70 i XC70 otrzymały rekomendację Szwedzkiego Towarzystwa Alergii i Astmy, jako samochody szczególnie bezpieczne dla alergików.

Katar sienny, wysypka, swędzenie, kłopoty z oddychaniem i duszności – to objawy dobrze znane wszystkim alergikom. We współczesnym świecie na różnego rodzaju alergie cierpi nawet 45 procent populacji. I co roku przybywa uczulonych. Podróżując alergicy i astmatycy są szczególnie narażeni na zanieczyszczenia środowiska oraz kontakt z substancjami i materiałami powodującymi reakcje alergiczne. Dlatego też, czystość wewnątrz kabin samochodowych ma coraz większe znaczenie dla kierowców i podróżnych.

Zainteresowanie nabywców jakością środowiska wewnątrz aut nieustannie rośnie zarówno w Europie jak i Stanach Zjednoczonych.  Na rynkach azjatyckich natomiast (Chiny, Japonia, Korea) w planach są nawet zmiany w prawie w tym obszarze – mówi Andreas Andersson z VCC.

Kierując się troską o komfort i bezpieczeństwo pasażerów, Volvo prowadzi szereg badań, których rezultatem są innowacyjne rozwiązania sprawiające, że wnętrze samochodów jest przyjazne także dla osób najbardziej wrażliwych na zanieczyszczenia. Działania Volvo są realizowane w dwóch podstawowych obszarach:  jakości powietrza i alergii kontaktowych.

System, który myśli za kierowcę

Zapewnieniu najwyższej czystości powietrza wprowadzanego do kabiny, służą dwa systemy opracowane przez Volvo: IAQS (Interior Air Quality System – System Jakości Powietrza Wewnątrz Auta) oraz CZIP (Clean Zone Interior Package – Pakiet Czystej Strefy Wewnętrznej). IAQS monitoruje jakość powietrza wchodzącego do kabiny. System automatycznie zamyka kanały wentylacyjne, jeśli poziom szkodliwych substancji jest zbyt wysoki. Multifiltr – element składowy systemu – usuwa cząsteczki i pyłki kwiatowe, a aktywna warstwa węglowa usuwa zapachy i ozon przygruntowy.

Volvo czyni wszystko, aby powietrze w samochodach wyposażonych w system IAQS zawsze znajdowało się poniżej limitów WHO dla środowiska miejskiego. Dzięki CZIP z kolei producent dba o to, by powietrze w aucie było automatycznie wentylowane w ciągu minuty od momentu otworzenia auta zamkiem centralnym. System ten zalecany jest przez Szwedzkie Towarzystwo Alergii i Astmy>

Zapach Volvo

Volvo Cars pracuje nie tylko nad zapewnieniem czystości powietrza wsysanego do kabiny, ale także ma na uwadze emisje z materiałów znajdujących się wewnątrz auta. Niewielkie emisje takich materiałów jak plastik PVC i niektóre metale określa się mianem „zapachu nowego samochodu”. Nie stanowią one żadnego zagrożenia, gdyż ich poziomy są w rzeczywistości niewielkie. Jednak w trakcie ogrzewania samochodu może wystąpić stężenie prowadzące do podrażnień u niektórych osób>

„Zdajemy sobie sprawę z tego, że silne aromaty mogą wywoływać astmę. Dlatego też staramy się zminimalizować wszystkie zapachy, mogące powodować podrażnienia” – mówi Andreas Andersson, odpowiedzialny za czystość kabin w VCC.

Bezpieczne materiały

Już na wczesnym etapie projektowania, konstruktorzy Volvo dokonują starannego doboru materiałów, tak by uniknąć emisji szkodliwych substancji. Kolejnym etapem są testy, w których komponenty wnętrza auta podgrzewane są w piecach w celu pomiaru ich wpływu na jakość powietrza. Przeprowadza się również symulacje działania słońca na całych samochodach, w których auto podgrzewane jest przez kilka godzin do temperatury 65 stopni.

Materiałami, które przyczyniają się do alergii są w dużej mierze nikiel i chrom. W ramach przeciwdziałania alergiom kontaktowym, Volvo minimalizuje ilości niklu uwalnianego z powierzchni metalicznych, a zamiast chromu w procesie barwienia skóry stosuje naturalny ekstrakt roślinny. Wszystkie materiały i skóry w autach Volvo spełniają wymagania Oeko-Tex Standard 100 – międzynarodowego instytutu monitorującego obecność szkodliwych substancji w tekstyliach.

 

Materiały powiązane