Komunikaty prasowe

Stabilna pozycja Volvo Cars w 2005 roku

• Sprzedano ogółem 444 000 samochodów

• XC90 pozostawał najlepiej sprzedającym się modelem, tuż za nim plasował się V50

• Najlepszy rok w historii firmy w Polsce

• Sprzedaż wzrosła w Szwecji, Hiszpanii, Włoszech i Chinach

• Większy nacisk na troskę o środowisko naturalne

• Fredrik Arp – nowy prezes i CEO od 1 paŸdziernika 2005 roku

Rok 2005 w branży motoryzacyjnej cechowały silne zawirowania odczuwalne zarówno dla Volvo Cars, jak i dla konkurencji firmy. Sprzedaż w 2005 roku sięgnęła 451 025 samochodów, co oznacza spadek wynoszący 2,7% w stosunku do rekordowego 2004 roku. Był to głównie skutek mniejszej sprzedaży na rynku amerykańskim. „W 2005 roku koncentrowaliśmy się przede wszystkim na rozbudowie naszych zasobów z myślą o przyszłości”, powiedział Fredrik Arp, który w paŸdzierniku 2005 został mianowany prezesem i CEO Volvo Cars.
”Ważnym wydarzeniem było wprowadzenie na rynek nowego kabrioletu Volvo C70. Ponadto
w ciągu roku wdrożyliśmy środki strukturalne i usprawniliśmy nasze operacje tak, aby stworzyć jeszcze pewniejsze fundamenty dla przyszłej działalności. Nasz personel skurczył się o 1 400 osób – część pracowników przeszła na planowane wcześniej emerytury, ograniczyliśmy też usługi konsultacyjne. Redukcja personelu będzie trwać również w 2006 roku, ponieważ jest wpisana w nasze dążenia do utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku. Długoterminowy cel Volvo Cars pozostaje niezmieniony – nadal planujemy sprzedawanie 600 000 aut rocznie. Trzymamy się szeroko zakrojonego planu produkcyjnego na najbliższe lata i jesteśmy na najlepszej drodze do osiągnięcia naszego celu”, dodał Fredrik Arp.

XC90 – wciąż doskonałe wyniki sprzedaży

Sprzedaż XC90 wzrosła na całym świecie o 2,3%. Jest on najlepiej sprzedającym się modelem Volvo – nabywców znajduje niemal 86 000 XC90 rocznie. Na drugim miejscu plasuje się V50 z 83 202 sprzedanymi samochodami (wzrost o 74%), a następnie S40 z przeszło 75 000 aut w 2005 roku.

Ogromny wzrost na rynku hiszpańskim i włoskim.

W Europie Volvo utrzymało i umocniło swój udział w rynku pomimo ogólnej tendencji spadkowej. We Włoszech i Hiszpanii wyniki firmy były wyjątkowo dobre. W Hiszpanii sprzedaż Volvo wzrosła o 15% w porównaniu z rokiem 2004, podczas gdy we Włoszech wzrost wyniósł 6%. Te dwa kraje zajmują obecnie 7. i 5. miejsce na liście dziesięciu najlepszych rynków Volvo. Odnotowana zwyżka jest skutkiem wprowadzenia nowych modeli z silnikiem Diesla. Również na rynku krajowym Volvo radziło sobie dobrze – udział w rynku wyniósł nieco poniżej 20%, a wyniki z zeszłego roku były o 2% lepsze w porównaniu z 2004 rokiem.

Postępy w Chinach

 

Sprzedaż okazała się o wiele lepsza w wielu krajach. W Chinach wzrosła aż o 83%, co dało wynik
4 786 sprzedanych aut, w dużej mierze dzięki wprowadzeniu na rynek modelu S40. W Afryce Południowej i Rosji również odnotowano wzrosty. Potencjał sprzedaży w Chinach jest znaczący, co czyni ten kraj niezwykle interesującym rynkiem dla Volvo Cars.

Sukces w Polsce

Mimo trudnej sytuacji w branży motoryzacyjnej Volvo w Polsce zanotowało ponad 9% wzrost sprzedaży, co stanowi bardzo dobry wynik i świadczy o dynamicznym rozwoju firmy. Sprzedaż ponad 2 400 samochodów, przełożyło się także na zwiększenie udziału w rynku do ponad 1%.Volvo Auto Polska konsekwentnie buduje swoją pozycję na rynku polskim, zwłaszcza w segmencie Premium. Dzieje się tak dzięki konsekwentnemu podnoszeniu poziomu świadczonych usług ciągłemu unowocześnianiu i rozbudowie sieci dealerskiej. W 2005 roku Volvo otworzyło dwa niezwykle nowoczesne salony dealerskie w Bydgoszczy i Gdańsku. Zostały one zaprojektowane według nowej koncepcji aranżacji przestrzeni Volvo Next  Face, zgodnie z którą wszystkie salony Volvo zostaną unowocześnione i zmodernizowane według najwyższych światowych standardów. W ciągu 2006 roku projekt Next Face zostanie wdrożony  w kolejnych salonach dealerskich
w Polsce. Obecnie sieć liczy 16 autoryzowanych punktów dealerskich, zlokalizowanych w największych miastach.

Coraz więcej samochodów czystych ekologicznie w Szwecji

 

Na szwedzkim rynku liczba samochodów czystych ekologicznie i zarejestrowanych w 2005 roku wzrosła do 5,1% w skali całego rynku. W 2004 roku odsetek ten wynosił 2,7%. W samym tylko grudniu eko-samochody stanowiły nie mniej niż 10,2% całkowitej sprzedaży nowych aut, zaś w grudniu 2004 3,3%. W 2005 roku sprzedaż takich aut Volvo wzrosła o 65%. Przyczyniło się do tego wprowadzenie na rynek S40 oraz V50 FlexiFuel, a także zwiększone zainteresowanie modelami Bi-Fuel Volvo. Oferta Volvo obejmuje modele wykorzystujące technologię „bi-fuel” (metan i benzyna) od 1995 roku. Firma zajmuje pod tym względem czołowe miejsce w Szwecji.

Produkcja

 

Większość samochodów firmy jest produkowanych w fabrykach Volvo Cars w Torslanda
w Göteborgu oraz Gandawie w Belgii. W ciągu ostatnich kilku lat oba zakłady znacząco podniosły wydajność produkcji i są gotowe stawić czoło przyszłym coraz większym wyzwaniom produkcyjnym. Fabryka w Torslanda ma w planach wprowadzenie trzeciej zmiany. Obecnie moc produkcyjna sięga 190 000 samochodów rocznie w Torslanda i 270 000 w Gandawie. Długoterminowym celem jest uzyskanie z obu fabryk 600 000 aut rocznie, co pozwoli zaspokoić zwyżkę w popycie.
Niektóre z komponentów wytwarzane są w Szwecji w zakładach Volvo Cars w Skövde, Floby oraz Olofström. Oprócz tego firma dysponuje montowniami w Malezji, Tajlandii i Afryce Południowej.
Fabryka Uddevalla, gdzie produkowany jest kabriolet Volvo C70, jest własnością firmy Pininfarina Sverige AB, w której Pininfarina ma 60% udziałów, zaś Volvo Cars 40%. W 2005 roku z taśm montażowych zeszło w sumie 446 588 samochodów Volvo.

Nowości w produkcji

 

Rok 2005 nie był okresem obfitującym w nowości produkcyjne. Najważniejszą premierą tego roku była światowa premiera kabrioletu Volvo C70.
Samochód ten, zaprojektowany i stworzony w Göteborgu, wyposażony jest w zaawansowany technicznie trzyczęściowy stalowy dach, którego konstrukcja i właściwości zostały opracowane we włoskiej specjalistycznej firmie Pininfarina. Volvo Cars zamierza zabezpieczyć swoją wiodącą pozycję w międzynarodowym segmencie premium pod względem troski o środowisko naturalne. Aby osiągnąć ten cel, firma opracowuje silniki niskoemisyjne, silniki typu Bi-Fuel, FlexiFuel oraz konwencjonalne ze zoptymalizowanym zużyciem paliwa. Ponadto w 2005 roku firma wprowadziła na rynek nową, czystszą wersję pięciocylindrowego silnika Diesla D5. Jesienią na szwedzki rynek trafiły też wersje Volvo S40 i V50 napędzane bioetanolem i oznaczone symbolem FlexiFuel. Wymienione modele powodują do 80% mniejsze emisje dwutlenku węgla. Osiągnęły one natychmiastowy sukces
i oczekuje się, że ich sprzedaż będzie w przyszłości wzrastać. Volvo Cars analizuje też sensowność wprowadzenia do oferty modeli zasilanych technologią elektryczno-hybrydową. Firma chciałaby, aby materiały wykorzystane podczas procesu produkcyjnego w jak największym stopniu nadawały się do ponownego wykorzystania. Od 1998 roku wszystkie samochody Volvo Cars są opatrzone deklaracją środowiskową.
W dziedzinie bezpieczeństwa aktywnego nowością w 2005 roku było przedstawienie systemu pod nazwą Volvo Co-Driver. Ma on służyć wsparciem kierowcy, koordynować funkcje samochodu
z sytuacją na drodze i tym samym pomagać prowadzącemu w podejmowaniu właściwych decyzji. Kolejną innowacją związaną z bezpieczeństwem był Multi-Lock, łączący w sobie alkomat, czujnik zapięcia pasów oraz kodowany ogranicznik prędkości. Kluczyk do stacyjki samochodu może być zaprogramowany w ten sposób, aby maksymalna prędkość określonych kierowców była ograniczana.

Volvo Ocean Race

 

Na początku listopada 2005 rozpoczęła się druga edycja regat Volvo Ocean Race. Tym razem zawodnicy startowali z Vigo w Hiszpanii. Zawody te, uważane za najbardziej ekstremalne regaty żaglowe świata i bacznie obserwowane przez międzynarodowe media, zabierają siedem rywalizujących ze sobą łodzi i ich załogi w miejsca rozrzucone po całym świecie: do Hiszpanii, Afryki Południowej, Australii, Nowej Zelandii, Brazylii, Stanów Zjednoczonych oraz Szwecji. Linię mety zawodnicy przekroczą w Göteborgu w czerwcu 2006 roku. W chwili gdy materiał ten powstawał, łodzie płynęły właśnie poprzez Ocean Spokojny pokonując drogę z Wellington do Rio de Janeiro.

Nagrody

 

W 2005 roku samochody Volvo zdobyły międzynarodowe wyróżnienia i nagrody, w tym:
Brazylia: Volvo V50 – Samochód Kombi Roku, Nagroda Samochód Roku Revista Carro;

Kanada Volvo S40 – Najlepszy Nowy Sportowy Samochód Kompaktowy, Kanadyjski Samochód Roku (AJAC);

Malezja: Volvo S40 – Samochód Roku/Sedan Klasy Medium, Nagroda Samochód Roku Autocar ASEAN;

Malezja Volvo S40 – Najlepszy Samochód Rodzinny w Klasie Premium, Nagroda Samochód Roku 2005 The News Straits Times-MasterCard.

Afryka Południowa: Volvo S40 2.4i – Samochód Roku 2005, South African Guild of Motoring Journalists & WesBank;

Niemcy: Volvo S40/V50 – Najlepszy Importowany Samochód Klasy Medium, Nagroda Autoflotte Volvo XC90

Kanada: XC90/Volvo Cars of Canada Ltd – Złoty Klucz dla Najlepszego Samochodu Typu SUV Œredniej Wielkości w cenie poniżej $60 000, L´Annuel de l´automobile 2005;

Malezja XC90 – Najlepszy samochód Typu SUV Klasy Premium, Nagroda Samochód Roku 2005 The News Straits Times MasterCard;

Niemcy XC90 – Najlepszy Importowany Samochód Typu SUV, Auto Zeitung Auto Trophy;

Niemcy XC90 – Najlepszy Importowany Off-Roader/SUV, Nagroda 2005 Autoflotte;

USA XC90 – Najlepszy SUV powyżej 30 000, AAA Top Cars 2005.

Materiały powiązane