Komunikaty prasowe

Startują największe regaty w Polsce – Volvo Gdynia Sailing Days 2014

Już 8 sierpnia wystartuje 15. edycja Volvo Gdynia Sailing Days – największych regat w Polsce i drugich co do wielkości w obrębie Morza Bałtyckiego. Do 24 sierpnia będzie można oglądać regaty o randze mistrzostw Europy oraz mistrzostw Polski. W trakcie imprezy zaprezentowana zostanie również limitowana edycja samochodów Volvo Ocean Race.

16 dni, 1400 zawodników, 20 narodowości

Od samego początku imprezy kibiców czeka mnóstwo sportowych emocji. Pierwszego dnia zawodów odbędą się regaty o mistrzostwo Polski klasy 420. Kolejne rywalizacje to Mistrzostwa Europy Juniorów w klasach 420 i 470. 19 sierpnia wiatr w żagle łapać będą juniorzy, którzy powalczą o tytuł mistrza Europy EUROSAF w klasach Laser, RS:X i 29er. Młodzi zawodnicy będą rywalizować również w wyścigach o mistrzostwo Polski. Regaty katamaranów oraz rywalizacja w match racingu to wydarzenia, które zakończą dwutygodniową żeglarską ucztę w Gdyni.

Volvo Gdynia Sailing Days zgromadzi czołowych zawodników zarówno z Polski, jak i z całego świata. – Już za chwilę zainaugurujemy kolejną edycję Volvo Gdynia Sailing Days. Jesteśmy dumni z tego, że znaczenie i rozmiary tej imprezy systematycznie rosną. Dla naszej firmy żeglarstwo jest szczególną dyscypliną sportu, dlatego cieszę się, że dzięki udanej współpracy pomiędzy Volvo Polska, Miastem Gdynia i Polskim Związkiem Żeglarskim kibice będą mogli zobaczyć regaty na najwyższym poziomie. Mam nadzieję, że zawodnikom dopisze pogoda i wszyscy będziemy świadkami wspaniałych zawodów – mówi Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Auto Polska.

Sprawdzian dla Volvo Youth Sailing Team Poland

Volvo Gdynia Sailing Days będzie pierwszą tak dużą imprezą w Polsce, na której będzie można zobaczyć występy juniorów z Volvo Youth Sailing Team Poland. Zespół, wspierany od tego roku przez Volvo, składa się z 8 zawodników i 6 dwuosobowych załóg startujących w różnych klasach. To przyszli olimpijczycy, których portfolio osiągnięć, pomimo młodego wieku, już teraz wygląda imponująco. W klasie 420 Volvo Youth Sailing Team Poland reprezentują m.in. Ewa Romaniuk i Katarzyna Goralska, które wspólnie wywalczyły w tym roku brązowy medal na prestiżowych Mistrzostwach Świata juniorów ISAF w Portugalii. Tego samego wyczynu dokonał Radosław Furmański, pływający w klasie RS:X, który stoczył niesamowitą walkę o trzecie miejsce z zawodnikiem z Rosji.

Podczas tegorocznych regat w Gdyni reprezentanci Volvo Youth Sailing Team Poland będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności i walczyć o najwyższe miejsca, m.in. w rozgrywających się Mistrzostwach Europy Juniorów EUROSAF.

Volvo Ocean Race – auta inspirowane żeglarstwem

W trakcie Volvo Gdynia Sailing Days przystań jachtowa „Marina Gdynia” zamieni się w miasteczko żeglarskie, tętniące życiem przez cały czas trwania imprezy. Będzie można tam m.in.: spotkać się z zawodnikami, uczestniczyć w konkursach czy obejrzeć przygotowane specjalnie na tę okazję wystawy. Coś dla siebie znajdą również fani motoryzacji, którzy będą mogli zobaczyć limitowaną serię Volvo Ocean Race, obejmującą modele V40, V40 Cross Country, V60 i XC60. Specjalna edycja została zaprojektowana, aby uświetnić inne ważne wydarzenie w żeglarskim świecie – Volvo Ocean Race, ośmiomiesięczne regaty dookoła świata, które startują w październiku br. Samochody z tej serii dostępne są w kolorach srebrnym, czarnym, perłowo-białym lub Ocean Blue, który został stworzony wyłącznie dla sygnowanej edycji. O żeglarskim charakterze tej wersji przypominają umieszczone we wnętrzu aut emblematy Volvo Ocean Race. Na konsoli środkowej samochodów wypisano nazwy wszystkich portów, do których zawiną żeglarze w ramach Volvo Ocean Race 2014/2015, a w większych modelach, roletę zasłaniającą przestrzeń bagażową ozdobiono mapą z zaznaczoną trasą oceanicznych regat.

Volvo i żeglarstwo – nierozłączna para

Historia marki Volvo od samego początku związana jest z żeglarstwem. Co ciekawe, w 1927 r. pierwsze samochody szwedzkiej marki posiadały silniki produkowane przez jedną z siostrzanych spółek wyspecjalizowaną w produkcji napędów do łodzi motorowych. Do dziś Volvo utrzymuje bardzo bliskie relacje z żeglarstwem, czego dowodem jest wspieranie kolejnej edycji Volvo Gdynia Sailing Days.

Więcej informacji o Volvo Gdynia Sailing Days na stronie www.gdyniasailingdays.org oraz na Facebooku.

 

Materiały powiązane