Komunikaty prasowe

Szwedzkie rodziny pomogą w rozwoju samochodów do jazdy autonomicznej

W ubiegłym roku Volvo Cars ogłosiło rozpoczęcie jednego z najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów jazdy autonomicznej – programu Drive Me. Dziś szwedzki producent robi kolejny krok w tym kierunku. Do etapu testowania samochodów na drogach publicznych dołączają dwie rodziny z Göteborga.

Rodzina Hainów i Simonovskich wyjedzie SUV’ami Volvo XC90, posiadającymi system wspomagający jazdę, na drogi publiczne Goeteborga. Samochody te wyposażone są w najnowsze systemy wspomagania kierowcy, a także szereg kamer i czujników, które pozwolą na monitorowanie zachowania pasażerów, jak również samochodu i jego otoczenia. Inżynierowie Volvo przez cały czas będą monitorować codzienne użytkowanie samochodu, podczas dojazdu do pracy, odbierania dzieci ze szkoły czy wyjazdu na zakupy. Pozwoli to zebrać dane dotyczące funkcjonalności obecnych rozwiązań i ustalić kierunki dalszego rozwoju programu Drive Me.

To fantastyczne uczucie być częścią projektu Drive Me – mówi 45-letni Alex Hain. Naszym uczestnictwem przyczyniamy się do rozwoju technologii, która pewnego dnia uratuje ludzkie życie.

Volvo Cars planuje stworzyć w pełni autonomiczny samochód do 2021 roku. A zebrane, w ramach projektu dane z pewnością odegrają kluczową rolę w rozwoju technologii tych pojazdów.

Drive Me jest dla Volvo bardzo ważnym projektem badawczo-rozwojowym. – mówi Henrik Green, Senior Vice President Działu R&D Volvo Cars. Mamy nadzieję, że zaangażowanie w program rodzin pomoże nam uzyskać informacje, dzięki którym będziemy mogli dostosować technologię do warunków życia codziennego. Tak, aby do 2021 roku zaoferować naszym klientom maksymalnie funkcjonalny i bezpieczny w pełni autonomiczny samochód.

Program Drive Me obejmuje testowanie samochodów na różnych poziomach zaawansowania technologii: od systemów wspomagania kierowcy aż do w pełni autonomicznej jazdy.

Podczas pierwszych etapów kierowcy przez cały czas będą trzymali ręce na kierownicy i będą nadzorować zachowanie samochodu na drodze. Na kolejnych etapach przejdą potrzebne szkolenia, które przygotują ich do poprowadzenia coraz bardziej zaawansowanych technologicznie pojazdów.

Oczywiście priorytetem w Projekcie Drive Me jest bezpieczeństwo wprowadzanych rozwiązań, co w przypadku szwedzkiego producenta nikogo nie powinno dziwić. Dlatego początkowo testy odbywać będą się w kontrolowanych warunkach pod nadzorem eksperta bezpieczeństwa Volvo Cars. Żadna technologia nie zostanie wprowadzona, jeżeli pojawi się choćby cień wątpliwości w kwestii jej bezpieczeństwa. Volvo Cars rozwija technologię jazdy autonomicznej z tą samą starannością i dokładnością, które pomogły mu w osiągnięciu pozycji producenta najbezpieczniejszych samochodów na świecie.

Rodzina Hainów to Alex i Paula (45 lat) oraz dwie córki Filippa (17) oraz Smilla (14). Hainowie jako pierwsi zostali wybrani do wzięcia udziału w programie Drive Me. Następnie dołączył do nich Sasko Simonovski (44) razem z żoną Anną (41) i dziećmi Elinem (10) i Williamem(8). Na początku przyszłego roku do testowania samochodów dołączą trzy kolejne szwedzkie rodziny, a w ciągu najbliższych czterech lat zaangażowanych ma zostać nawet 100 osób.

Materiały powiązane