Komunikaty prasowe

Volvo Car Group zwiększyło zysk o 72%

Za nami jedne z najważniejszych miesięcy w historii firmy – powiedział Hakan Samuelsson na spotkaniu, na którym ogłosił wyniki finansowe Volvo Car Group. Prezes koncernu ma powody do dumy. Zysk operacyjny w pierwszym półroczu 2015 wyniósł 1,66 mld SEK, co oznacza 72% wzrost wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Wzrosły także przychody grupy osiągając poziom 75,21 mld, co oznacza 12,3% wzrost.

Volvo przeprowadza największą ofensywę modelową w swojej historii, która odbywa się przy zachowaniu zyskowności i przy stałym wzroście sprzedaży. W pierwszej połowie 2015 r. sprzedano 232,284 aut marki Volvo. Rok wcześniej liczba ta wynosiła 229,013 sztuk. Wzrost jest zasługą dobremu popytowi na samochody Volvo na rynkach europejskich.

To było bardzo dobre półrocze, podczas którego poprawiły się nasze wyniki finansowe – powiedział Hakan Samuelsson, prezes Volvo Car Group. Począwszy od 2010 r. konsekwentnie wprowadzamy plan transformacji Volvo Car Group, a ostatnie wyniki finansowe pokazują, że podążamy we właściwym kierunku. Na koniec roku spodziewamy się znaczącego wzrostu zyskowności. 

Inwestycje marki Volvo w globalną transformację są kluczową częścią długofalowej strategii marki, która chce wzmocnić swoją pozycję, jako globalny producent samochodów premium. Kompletna wymiana gamy modelowej, jaką rozpoczął najnowszy flagowy model Volvo XC90 to środek do celu, jakim jest osiągnięcie poziomu sprzedaży ok. 800,000 już za kilka lat. Pierwsze miesiące 2015 r. dla marki Volvo były jednymi z najważniejszych w historii firmy – rozpoczęła się produkcja pierwszego modelu na platformie technologicznej SPA, na której oparte będą także kolejne modele marki. Do tej pory klienci zamówili niemal 57,000 Volvo XC90 a zapotrzebowanie na auta jest tak duże, że w maju znajdująca się w Szwecji fabryka Torslanda, w której produkowane są samochody Volvo oficjalnie rozpoczęła pracę w trybie trzech zmian. Do pracy w tej najważniejszej dla marki fabryce zatrudniono niemal 1,500 nowych pracowników, nie licząc dodatkowych miejsc pracy, jakie powstaną u dostawców komponentów do nowego modelu. Obecnie Volvo Cars zatrudnia ok 17,300 osób w Szwecji, z których 13,500 pracuje w rejonie Goeteborga, a 4,800 w głównej fabryce Torslanda.

W pierwszej połowie roku, Volvo poinformowało także o rozpoczęcie budowy wartej 500 mln dolarów fabryki w Południowej Karolinie, USA. Nowa fabryka ma na celu dostosowanie możliwości produkcyjnych do potrzeb kluczowych rynków. Obiekt powstaje w amerykańskim Ridgeville w Karolinie Południowej. To piąty z kolei obiekt produkcyjny Volvo Car Group, jego ukończenie jest planowane na 2018 r.

Szczegółowy raport prezentujący pełne wyniki finansowe firmy Volvo Car Group jest dostępny w jęz.angielskim w formie dokumentu PDF.

Materiały powiązane