Komunikaty prasowe

Volvo Cars bada obawy właścicieli samochodów

Niemal wszyscy obawiają się o bezpieczeństwo swoich aut. Jednak powody obaw bywają różne w zależności od kraju. Badania zamówione przez Volvo Cars jasno pokazują, jakie sytuacje niepokoją kierowców. „Kradzież samochodu jest najczęstszym powodem zmartwień Szwedów, natomiast większość Brazylijczyków lęka się głównie napadów”, opowiada Karin Backlund, odpowiedzialna za dział Market Intelligence w Volvo Cars.

Sondaż Volvo Cars objął dziewięć krajów – Brazylię, Włochy, Norwegię, Hiszpanię, Afrykę Południową, Szwecję, Szwajcarię, Tajwan, Wielką Brytanię oraz Stany Zjednoczone.

„Jeśli chodzi o osobiste bezpieczeństwo, ludzie obawiają się napadów, które mogą nastąpić w samochodzie lub w drodze do albo też od niego”, dodaje Karin Backlund.

Stwierdzono, że napadów najbardziej boją się Brazylijczycy. Mówiło o nich czterech na pięciu ankietowanych. Wielu obawia się, że ktoś mógłby schować się z tyłu auta i znienacka ich zaatakować. Rodzaj obaw ma oczywisty związek z sytuacją w danym kraju. Przestępczość w Brazylii jest duża. Tamtejsi obywatele muszą żyć z myślą o potencjalnych porwaniach lub poważnych aktach przemocy.

Wielu Brazylijczyków i Brytyjczyków niepokoi możliwość porwania samochodu. Boją się, że ktoś wskoczy do ich auta na czerwonym świetle, okradnie lub skrzywdzi pasażerów i/lub użyje broni, by zmusić kierowcę do jazdy w nieznanym kierunku.

Włosi również boją się napadów i porwań samochodów, a także przypadkowego znalezienia się w środku ulicznych zamieszek. Czterech na pięciu zmotoryzowanych Włochów chce mieć w samochodzie wzmocnione szyby.

Kradzież jest podstawowym zmartwieniem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo samego samochodu. Wśród innych powodów do niepokoju najczęstszymi są: kradzież rzeczy pozostawionych
w samochodzie, nocne parkowanie w miejscu, które nie budzi zaufania oraz parkowanie na słabo oświetlonych i niestrzeżonych parkingach.

Tu również pojawiają się różnice pomiędzy krajami. Szwedzi martwią się przede wszystkim, zostawiając samochody na noc bez opieki, podczas gdy Brytyjczycy obawiają się raczej włamań
i utraty mienia z samochodu niż straty samego auta. Około połowy Brazylijczyków twierdzi, że kradzież w ogóle ich nie martwi, ponieważ koncentrują się wyłącznie na własnym bezpieczeństwie.

Samochodowe systemy zwiększające bezpieczeństwo, jakie ankietowani chcieliby mieć, dobrze odzwierciedlają ich lęki. W Brazylii alarm nie znalazł się wśród pięciu najbardziej pożądanych urządzeń, natomiast w Szwecji zajął czołowe miejsce. Brazylijczykom i Włochom zależało na wzmacnianych, odpornych na uderzenia szybach, podczas gdy Szwedzi wybierali raczej blokady na koła.

Dwie pozycje pojawiały się jednak na wszystkich listach. Były nimi opony typu run flat oraz system SOS. Sposoby przywoływania policji lub karetki pogotowia uznawane były za istotne we wszystkich krajach.

Jeszcze większa jednomyślność panowała wśród ankietowanych, gdy odpowiadali na pytanie, jakiego rozwoju wypadków chcieliby w ciągu kilku najbliższych lat. Wszyscy respondenci zgadzali się, że życzyliby sobie, aby zdobycze technologiczne pomagały w odzyskiwaniu utraconych aut.

Zdaniem Karin Backlund tego rodzaju badania obaw kierowców w istotny sposób pomagają branży motoryzacyjnej: „Uzyskane wyniki traktujemy niezwykle poważnie”, powiedziała. „Zbieramy informacje i staramy się dostosować nasze samochody do preferencji klientów. Bezpieczeństwo jest uważane w Volvo za jeden z najważniejszych priorytetów. Mam tu na myśli wszelkie jego aspekty, w tym bezpieczeństwo osobiste.”

 

 

 

Materiały powiązane