Komunikaty prasowe

Volvo Cars dostarczy tysiące autonomicznych aut firmie Uber

Choć jazda autonomiczna jeszcze kilka lat temu wydawała się utopią, dziś staje się rzeczywistością. Volvo Cars podpisało umowę z firmą Uber. Współpraca obejmuje zaopatrzenie Ubera w tysiące autonomicznych pojazdów bazowych w okresie od 2019 do 2021 roku. To zupełnie nowy rozdział we współpracy producentów samochodów i firm technologicznych z Doliny Krzemowej.

Projekt Volvo-Uber to kolejny etap rewolucji jazdy autonomicznej w branży motoryzacyjnej. Coraz nowsze technologie to już nie tylko systemy wspomagania kierowcy, które reagują na konkretne zagrożenia i sytuacje na drodze, ale również możliwość wprowadzenia w pełni autonomicznej jazdy. Technologia pojazdów bazowych będzie współdzielona przez obie firmy. Uber wdroży swój własny system jazdy autonomicznej do pojazdu Volvo, a szwedzki producent wykorzysta pojazd do stworzenia własnego modelu w pełni autonomicznego samochodu. Premiera nowego Volvo zaplanowana jest na 2021 rok.

Przystosowane do jazdy autonomicznej pojazdy bazowe oparte są o modułową, opracowaną przez Volvo platformę SPA. To jedna z najbardziej zaawansowanych konstrukcji na świecie wykorzystywana przez Volvo w tworzeniu najwyżej klasy modeli serii 90: XC90, S90 i V90 oraz w najlepiej sprzedającym się modelu XC60.

Przemysł motoryzacyjny jest coraz bardziej zdeterminowany przez technologię, a Volvo Cars chce aktywnie uczestniczyć w zachodzących zmianach – powiedział Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars. Naszym celem jest bycie globalnym dostawcą samochodów dostosowanych do innowacyjnych usług transportowych. Dzisiejsza umowa z firmą Uber jest namacalnym potwierdzeniem tych słów.

Samochody do jazdy autonomicznej dla firmy Uber to owoc ścisłej współpracy inżynierów Volvo Cars oraz Uber.  Bazowe pojazdy, oparte na modelu XC90, zawierają wszystkie niezbędne zabezpieczenia i najbardziej zaawansowane technologie, które pozwolą Uberowi na wykorzystanie ich podczas jazdy autonomicznej.

Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę z Volvo – powiedział Jeff Miller, Head Auto Alliances, Uber. Ta umowa to kolejny krok na drodze do masowej produkcji i wykorzystania samochodów do jazdy autonomicznej.

Podpisana z Uberem umowa to kontynuacja strategii autonomicznej jazdy Volvo. Szwedzki producent nie boi się innowacyjności, stawiając na elektryfikację i projekty jazdy autonomicznej.

Materiały powiązane