Komunikaty prasowe

Volvo Cars i Uber łączą siły, aby rozwijać autonomiczne samochody.

Volvo Cars i Uber lider w ride-sharingu łączą siły, aby stworzyć autonomiczny samochód kolejnej generacji.

Obie firmy podpisały umowę dotyczącą współpracy przy projekcie, w którym wykorzystane będą najnowsze osiągnięcia autonomicznej jazdy. Samochody mają być całkowicie autonomiczne tzn. bez kierowcy. Podstawowy pojazd będzie produkowany przez Volvo Cars i kupowany przez Uber. Volvo Cars i Uber współdzielą koszty projektu opiewającego na 300 milionów dolarów.

Uber i Volvo będą używały tego samego bazowego pojazdu dla następnej generacji ich własnych autonomicznych pojazdów. Pozwoli to Uberowi wdrożyć swój własny system jazdy autonomicznej do pojazdu Volvo. Volvo będzie używało tego samego pojazdu do wdrażania strategii autonomicznej jazdy kolejnej generacji. Projekt Volvo-Uber to znaczący krok w branży motoryzacyjnej, w którym swoje siły łączą różne gałęzie biznesu, producent samochodów i firmy technologicznej z Doliny Krzemowej wkraczającej do biznesu automotive. Branża motoryzacyjna, a tym samym Volvo jest na progu rewolucji i musi w odpowiedni sposób implementować nowe technologie.

Volvo jest jedną z najbardziej progresywnych i nowoczesnych marek samochodowych Świata. Jest liderem w dziedzinie bezpieczeństwa czynnego i systemach jazdy autonomicznej. Volvo to także producent, którego wiarygodność w dziedzinie bezpieczeństwa jest niezrównana. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że naszym partnerem jest Uber. Współpraca pomiędzy naszymi firmami sprawia, że znajdujemy się w centrum technologicznej rewolucji w przemyśle motoryzacyjnym. – powiedział Håkan Samuelsson, president and chief executive of Volvo Cars

Nowy pojazd będzie bazował na architekturze SPA (Scalable Product Architecture). Jest to jedna z najbardziej zaawansowanych konstrukcji na Świecie i jest wykorzystywana przez Volvo do tworzenia najwyżej klasy modeli serii 90: XC90, S90 i V90.

Architektura SPA została opracowana, jako część globalnego programu transformacji marki, który kosztował 11 miliardów dolarów. Cały projekt rozpoczął się w 2010 roku i od samego początku był tworzony z myślą o technologii AD, kolejnej generacji aut elektrycznych i rozwiązaniach connectivity. To właśnie te elementy sprawiły, że Uber zdecydował się na partnerstwo Volvo. Prace rozwojowe będą prowadzone przez inżynierów Volvo Cars wspólnie z inżynierami Ubera. Następnie projekt będzie zaimplementowany do architektury SPA, tak, aby zawierał wszystkie elementy bezpieczeństwa i elementy niezbędne dla systemów jazdy autonomicznej.

Ponad milion ludzi ginie w wypadkach samochodowych każdego roku na Świecie. Tym tragediom może zapobiec technologia – autonomiczne pojazdy. Nie jesteśmy jednak w stanie zrobić tego sami, stąd też inicjatywa partnerstwa z tak legendarną marką, jaką jest Volvo. Volvo jest liderem w rozwoju systemów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Łącząc możliwości Volvo i Ubera szybciej sprawimy, aby przyszłość stała się teraźniejszością. – powiedział Travis Kalanick prezes Ubera

Materiały powiązane