Komunikaty prasowe

Volvo Cars przedstawiło rodzinę, która będzie jeździć samochodem autonomicznym

Samochody autonomiczne Volvo będą testowane nie tylko przez inżynierów, ale też przez zwykłych kierowców. Podczas targów motoryzacyjnych w Detroit przedstawiono rodzinę Państwa Hain, która już niebawem wyjedzie takim autem na ulice Goeteborga. To kolejny, bardzo ważny etap wdrażania projektu jazdy autonomicznej przez firmę Volvo Cars, która zawsze bezpieczeństwo człowieka stawia na pierwszym miejscu.

W Volvo myślimy inaczej – zawsze mamy inne podejście – powiedział Håkan Samuelsson, prezes Volvo Car Group. Zawsze skupiamy się na ludziach sprawiając, że ich życie staje się prostsze. Technologia sprawia, że podróżowanie samochodem jest bezpieczniejsze, przyjemniejsze i wygodniejsze.

Firma Volvo Cars uważa, że w wyścigu producentów do wprowadzenia pierwszego autonomicznego pojazdu większość z nich zapomina o ważnym elemencie – to ludzie będą ich używać. Unikalne podejście w tej kwestii to technologia skupiona na kierowcy i stawiająca go w centrum uwagi.

Celem programu Drive Me jest skupienie się na tym jak ułatwiać życie normalnych ludzi i jaki wpływ takie działania mają na społeczeństwo. Prezentujemy całościowe podejście do zagadnienia, a nie tylko skupienie się na technologii. Nikt poza nami nie prezentuje filozofii, w której człowiek jest w centrum uwagi – powiedział Henrik Green, Senior Vice President w dziale badawczo-rozwojowym Volvo Car Group.

Program Drive Me to złożony projekt skupiający wiele podmiotów z sektora publicznego, prywatnego i akademickiego. Prawdopodobnie jest to najbardziej zaawansowany i rozległy program jaki istnieje. W teście udział weźmie sto autonomicznych samochodów, które będą poruszać się po drogach Goeteborga, rodzinnym mieście marki Volvo. Samochody będą użytkowane przez normalnych ludzi w codziennym ruchu. Program będzie również rozszerzany na inne kraje i miasta w niedalekiej przyszłości.

Chcemy wynieść z tego programu możliwie dużo. Chcemy zbadać zachowania i reakcje użytkowników podczas używania funkcji autonomicznej jazdy. Chcemy wiedzieći jakie rzeczy ludzie robią w samochodzie, który sam wiezie ich do wyznaczonego celu – dodał Henrik Green

Szwedzki producent ma zamiar wprowadzenia na rynek wpełni autonomicznego samochodu do roku 2021. Program Drive Me to fundament drogi do tego celu i dalszego rozwoju tej  technologii.

Volvo Cars pokazało wizję możliwości autonomicznych pojazdów prezentując w 2015 roku Concept 26. W ubiegłym roku Volvo Cars rozpoczęło współpracę z Uberem w celu rozwoju technologii autonomicznych samochodów, wprowadzając na drogi testowe auta bazujące na modelu XC90.

Materiały powiązane