Komunikaty prasowe

Volvo Cars: rekordowy zysk operacyjny za 2017 rok – 14,1 miliardów koron szwedzkich

Volvo Cars odnotowało 27,7 % wzrostu zysku operacyjnego za rok 2017, osiągając wynik na poziomie 14,1 miliarda SEK. Dla porównania w roku 2016 było to 11 miliardów SEK. To kolejny rekord szwedzkiego producenta samochodów.

Przychód netto za ten okres wzrósł o 16,6% i wyniósł 210,9 miliardów SEK w porównaniu do 180,9 miliardów SEK przychodu netto w roku 2016. Marża zysku operacyjnego wzrosła z 6,1% w 2016 roku do 6,7%  w roku 2017.

Ogłoszone, podczas czwartkowej konferencji, wyniki są skutkiem transformacji finansowych i strategicznych, które Volvo przeszło w ciągu ostatnich kilku lat i które przyniosły firmie falę wzrostu. Globalny wzrost sprzedaży o 7% i 25,8-procentowy wzrost na rynku chińskim, będącym największym rynkiem Volvo, potwierdzają obranie słusznego kierunku rozwoju szwedzkiej marki.

Volvo zmieniło się pod wieloma względami od 2010. Obecnie przygotowujemy się do fazy globalnego, zrównoważonego wzrostu – powiedział Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars. Wypracowaliśmy jasne strategie dotyczące elektryfikacji, jazdy autonomicznej oraz łączności, inwestujemy we wszystkie obszary rozwoju naszej organizacji.

Szczegółowe informacje na temat wyników finansowych dostępne są pod linkiem.
Konferencję prasową, podczas której ogłoszono wyniki finansowe zobaczyć można klikając w ten link.

Ważny rok dla Volvo

Ubiegły rok był dla Volvo bardzo ważnym rokiem. Oczywiście na pierwszym plan wysuwa się wprowadzenie na rynek nowych modeli samochodów. W marcu świat ujrzał nowe Volvo XC60, wrzesień przyniósł pierwszego szwedzkiego przedstawiciela w segmencie małych SUV-ów – Volvo XC40. Razem z tym modelem wprowadzony został pierwszy tak szeroki pakiet usług Care by Volvo, który rewolucjonizuje tradycyjne podejście do posiadania samochodu.

Volvo Cars wzmocniło również swoją współpracę z kocnerem Geely Holding w obszarze współdzielenia technologii oraz zapewnienia oszczędności. Wynikiem tych zmian jest powstanie nowej spółki technologicznej Geely LYNK & CO, której 30% udziałów przejął szwedzki producent.

W 2017 roku Volvo Cars podpisało umowę z firmą Uber. Obejmuje ona zaopatrzenie Ubera w tysiące autonomicznych pojazdów bazowych w latach 2019 – 2021.

Ubiegły rok przyniósł również otwarcie nowego zakładu produkcyjnego w Stanach Zjednoczonych w Karolinie Południowej. Z taśm fabryki zjeżdżać będzie model S60 oraz następna generacja największego SUV-a Volvo XC90. Zakład to inwestycja na poziomie 1,1 miliarda USD, która stworzy ponad 4000 nowych miejsc pracy.

Materiały powiązane