Komunikaty prasowe

Volvo Cars świętuje 20 urodziny napędu AWD w swoich samochodach

Volvo Cars, producent samochodów premium obchodzi 20 urodziny napędu AWD (All Wheel Drive). Z tej okazji szwedzki producent pokazuje możliwości swoich samochodów na zamarzniętym jeziorze w północnej Szwecji w pobliżu narciarskiego kurortu Åre. Szwedzki producent pokazał możliwości napędów AWD w swoich samochodach: XC90, V90 Cross Country i V40 Cross Country.

 Samochody Volvo znane są z tego co w Szwecji nazywamy ‘framkomlighet’ – czyli zdolność do dojechania gdziekolwiek chcemy bez względu na warunki pogodowe. To bardzo istotna część naszego dziedzictwa i tradycji Volvo oraz dowód na to kim jesteśmy i skąd pochodzimy. Ostatnim rozwiązaniem zastosowanym przez Volvo jest elektryczny napęd tylnej osi w topowej odmianie serii 90 T8 AWD. Wprowadzając go udowadniamy jak dużą wagę przykładamy do tego obszaru i jego rozwoju – powiedział Henrik Green, Senior Vice President w działe badań i rozwoju Volvo Cars

[youtube]https://youtu.be/rOBXeYXL6kc[/youtube]

Zaawansowanie w technologii napędu AWD oznacza lepsze prowadzenie, bezpieczeństwo i lepszą trakcję a przez to gwarantuje kierowcy pewność, zręczność i radość z jazdy przy jednoczesnym zmniejszeniu zapotrzebowania na paliwo.

Elektryfikacja sprawi, że napędy AWD będą jeszcze lepsze. Możliwości takich rozwiązań można sprawdzić w XC90 T8 Twin Engine, w którym tylną oś napędza silnik elektryczny umieszczony pomiędzy tylnymi kołami. Kiedy Volvo zaprezentuje w pełni elektryczne pojazdy z napędem AWD, niezależne silniki będą dawały jeszcze większe możliwości i niezależną dystrybucję momentu w zależności od nawierzchni czy stylu jazdy – powiedział Henrik Green

W miarę rozwoju napędów AWD waga poszczególnych komponentów malała, co w znaczym stopniu przekładało się na osiągi i wydajność. Od czasu przedstawienia technologii „Active On Demand” moment obrotowy jest dystrybuowany do osi i koła, które najbardziej jego potrzebuje.

Rozumiemy potrzeby naszych klientów. Rozumiemy, że napęd AWD musi możliwe szybko i automatycznie dostosować się do warunków na drodze. Napęd AWD to także element bezpieczeństwa, który poza pewnym prowadzeniem i stabilnością ma dawać kierowcy radość z jazdy – dodał Henrik Green

Napędy AWD są wybierane przez klientów w ponad 50% modeli serii 90, w pozostałych seriach wybierane są przez grupę ponad 40% użytkowników.

Informacja dodatkowa:

Badania Volvo nad napędami AWD sięgają dalej niż 20 lat. Pierwszym seryjnie produkowanym samochodem z napędem na cztery koła był model 850 kombi, który został zaprezentowany w maju 1996 roku. Jednostka napędowa w jaką był wyposażony to słynny pięciocylindrowy turbodoładowany silnik o pojemności 2,5 litra generujący moc 193 koni mechanicznych. Napęd był przenoszony na wszystkie koła przez pięcobiegową przekładnię manualną.

Volvo V70 bazowało na modelu 850 i zostało zaprezentowane w 1997 roku. W tym samym roku pokazany został pierwszy model z rodziny Cross Country – V70XC. Tym samym Volvo stworzyło samochód, który został ojcem nowego segmentu pojazdów – podwyższonych kombi, które doskonale nadają się na autostradę jak i na leśne drogi.

Volvo Cars przedstawiło swój program napędów AWD w tym samym czasie, kiedy zaczęły się prace nad pierwszą generacją modelu XC90 zaprezentowanego finalnie w 2002 roku na salonie samochodowym w Ditroit. Pierwsza generacja XC90 była wyposażona w napęd AWD oparty na technologii Haldex.

Materiały powiązane