Komunikaty prasowe

Volvo Cars Tech Fund inwestuje w StoreDot: pioniera nowej technologii akumulatorów

Firma Volvo Cars, za pośrednictwem swojego funduszu Volvo Cars Tech Fund, zainwestowała w StoreDot, izraelską firmę opracowującą technologię niezwykle szybkiego ładowania akumulatorów do samochodów elektrycznych.

Firma pracuje nad akumulatorami, które pozwalają uzupełnić energię elektryczną potrzebną do pokonania 160 km podczas ładowania, które trwa… 5 minut. To doskonale wpisuje się w strategię Volvo Cars, by do 2030 roku produkować wyłącznie auta elektryczne. StoreDot, z pomocą Volvo Cars, chce skrócić czas wprowadzania swojej technologii na rynek, tak by już 2024 roku ruszyła jej masowa produkcja. Volvo Cars jest pierwszym producentem samochodów premium, który zainwestował w StoreDot.

StoreDot rozwija najnowszą technologię akumulatorów, w których dominującym pierwiastkiem anody jest krzem. Równolegle z bateriami rozwijane jest oprogramowanie umożliwiające wykorzystanie ich możliwości, a są one bardzo obiecujące. Pozwalają się niebywale szybko ładować, mają wyższą pojemność przy tej samej masie, a do tego do ich produkcji używa się znacznie mniej metali ziem rzadkich – takich jak Lit. Ta inwestycja wpisuje się w ambicje Volvo Cars, która chce opracowywać samochody elektryczne o większym zasięgu, szybszym ładowaniu i niższych kosztach.

Współpraca między obiema firmami będzie miała miejsce głównie w ramach joint venture zajmującego się technologią akumulatorów, które Volvo Cars utworzyło w zeszłym roku z Northvolt, wiodącym szwedzkim producentem akumulatorów. Dzięki inwestycji w StoreDot, Volvo Cars uzyskało dostęp do wszelkich technologii powstałych w wyniku współpracy.

Chcemy dokonywać najszybszej transformacji w naszej branży, a Tech Fund odgrywa kluczową rolę w nawiązywaniu współpracy z przyszłymi liderami technologii — powiedział Alexander Petrofski, szef Volvo Cars Tech Fund. Nasza inwestycja w StoreDot doskonale pasuje do tego sposobu myślenia, a ich zaangażowanie w elektryfikację i mobilność bezemisyjną odpowiada naszemu. Cieszymy się, że nasza współpraca zakończyła się sukcesem dla obu stron i pracujemy nad wprowadzeniem tej przełomowej technologii na rynek.

Volvo Cars było pierwszym producentem samochodów, który zobowiązał się do przejścia z aut spalinowych do pełnej elektryfikacji. Do 2030 r. firma chce sprzedawać wyłącznie samochody elektryczne. Już do 2025 r. dąży do tego, aby połowa swojej globalnej sprzedaży składała się z samochodów wyłącznie elektrycznych.

Jej wspólne przedsięwzięcie z Northvolt, ogłoszone w zeszłym roku, skupi się zarówno na rozwoju, jak i produkcji najnowocześniejszych ogniw akumulatorowych, specjalnie opracowanych i dostosowanych do użytku w czysto elektrycznych samochodach Volvo i Polestar nowej generacji.

W ramach inwestycji w joint venture o wartości około 30 miliardów koron szwedzkich obie firmy zakładają wspólne centrum badawczo-rozwojowe oraz zakład produkcji akumulatorów w regionie Göteborga w Szwecji. Razem obiekty te stworzą ponad 3000 nowych miejsc pracy i utorują drogę dla ambitnej strategii elektryfikacji Volvo Cars.

W nadchodzących latach Volvo Cars planuje wprowadzić zupełnie nową rodzinę samochodów w pełni elektrycznych, co jest jednym z najbardziej ambitnych planów elektryfikacji w branży. Przejście na całkowitą elektryfikację jest częścią jej ambicji, aby do 2040 r. stać się firmą neutralną dla klimatu, ponieważ działa ona na rzecz konsekwentnego ograniczania emisji dwutlenku węgla w całej swojej działalności.

Materiały powiązane