Komunikaty prasowe

Volvo Cars Tech Fund inwestuje w usługi współdzielonego transportu dzieci Zūm

Za pośrednictwem swego oddziału inwestycji kapitałowych, Volvo Cars Tech Fund, Volvo Cars nabyło udziały w Zūm, szybko rozwijającym się serwisie oferującym na zamówienie usługi współdzielonego transportu dzieci.

Zūm, mające siedzibę w Kaliforni przedsiębiorstwo, zostało założone w 2015 r. i zapewnia godną zaufania sieć sprawdzonych kierowców, dzięki której rodzice i szkoły mogą planować transport dla dzieci do i ze szkoły, na imprezy pozaszkolne i inne wydarzenia. Oferuje także opcję dodania w razie konieczności opieki nad dzieckiem przed lub po dowozie. Dzięki temu zapracowani rodzice otrzymują gotowe i bezpieczne, godne zaufania rozwiązanie codziennego kłopotu.

Kierowcy poddawani są wymagającej, trzyetapowej weryfikacji. Muszą dowieść, że ich przeszłość w roli kierowcy jest czysta, muszą też mieć udokumentowane doświadczenie w opiece nad dziećmi. Każdy kierowca przechodzi także test z prowadzenia pojazdu i jest na wiele sposobów sprawdzany pod kątem codziennych zachowań. Na koniec każdy kierowca musi przedstawić do oceny swój samochód, który przechodzi 22-punktową inspekcję.

Zūm stosuje zaawansowane algorytmy trasujące oraz samouczące, by stworzyć najwydajniejsze trasy dowozu oraz optymalnie kojarzyć kierowców z pasażerami. Mobilna aplikacja oraz podgląd danych o jeździe online pozwala i rodzicom, i szkołom na śledzenie i trasowanie podróży ich dzieci w czasie rzeczywistym, gdy są dowożone w ramach usługi.

Ze względu na przewidywalną naturę tej działalności oraz przejrzysty i wydajny model biznesowy Zūm bazujący na inteligentnych algorytmach i technologii samouczącej, usługi Zūm stanowią prawdziwą konkurencję dla istniejących już operatorów autobusów szkolnych i poszerzają możliwości wyboru dla rodziców i szkół.

Zūm ma obecnie tysiące certyfikowanych kierowców w regionie San Francisco Bay, Los Angeles i innych obszarach miejskich w Kaliforni, którzy razem mogą obsłużyć 80% populacji stanu. Inwestycja Volvo Cars jest częścią akcji poszukiwania przez Zūm wsparcia (fundatorów), dzięki którym Zūm ma zamiar rozszerzyć swe usługi na inne stany USA i dalej rozwijać swą technologię.

Grupa klientów, w którą celuje Zūm, rodziny z dziećmi, w ogromnym stopniu nakłada się na grupę docelową Volvo Cars i jego bazę danych. Choć nie podjęto jeszcze żadnych decyzji, Volvo Cars dostrzega potencjał współpracy z Zūm. Możliwe dziedziny współdziałania obejmują dodanie Zūm do cyfrowych usług klientowskich oferowanych jako element usług subskrypcji premium Care by Volvo, a także oddanie samochodów Volvo do dyspozycji floty Zūm.

Rodzice są zapracowani, a my rozumiemy wyzwania związane z codziennymi problemami – mówi Zaki Fasihuddin, CEO w Volvo Cars Tech Fund. – Dlatego podoba się nam to, co widzimy w Zūm: oferują godne zaufania i bezpieczne usługi, zapewniające rodzicom komfort świadomości, że ich dzieci są w dobrych rękach. Jeśli dodać do tego ich innowacyjne technologie, łatwo zrozumieć, dlaczego uważamy, że pasują do naszego portfolio inwestycyjnego.

Volvo Cars Tech Fund powstał w ubiegłym roku i ma na celu inwestowanie w startupy wysokorozwiniętych technologii na całym świecie. Skupia się na inwestowaniu w strategiczne trendy technologiczne przekształcające branżę motoryzacyjną, jak sztuczna inteligencja, elektryfikacja, autonomiczne prowadzenie i cyfrowe usługi mobilne.

W ubiegłym roku Volvo Cars Tech Fund powiadomiło o swej pierwszej inwestycji – w Luminar Technologies, wiodący startup rozwijający zaawansowane technologie sensoryczne mające zastosowanie w autonomicznych samochodach, z którym Volvo Cars współpracuje na polu rozwijania technologii czujników LiDAR.

Po tej pierwszej inwestycji, Tech Fund zainwestował również w firmę pracującą nad ładowaniem aut elektrycznych Freewire, a także w Forciot, fińską firmę zajmującą się elektroniką drukowaną. Przedsiębiorstwa korzystają na udziale Volvo Cars Tech Fund, zyskując możliwość walidacji technologii, przyspieszania wprowadzenia ich na rynek, jak też potencjalnego dostępu do globalnej sieci Volvo Cars i unikalnej pozycji na chińskim rynku .

Materiały powiązane