Komunikaty prasowe

Volvo Cars zacieśnia współpracę z firmą NVIDIA

Firma Volvo Cars będzie blisko współpracować z NVIDIA, która jest wiodącym dostawcą technologii sztucznej inteligencji. Wspólny projekt zakłada stworzenie systemu wykorzystującego technologię AI w przyszłych generacjach samochodów Volvo.

Główny komputer samochodów Volvo w przyszłości ma bazować na technologii NVIDIA’s DRIVE AGX Xavier. Obecnie podejmowane działania mają przygotować przyszłe modele do zastosowania najbardziej zaawansowanych technologii. Wspólnie opracowany projekt pojawi się w modelach bazujących na platformie podwoziowej SPA2, które debiutują po 2020 r.

Volvo już współpracuje z NVIDIA przy tworzeniu oprogramowania do pojazdów autonomicznych. Teraz partnerstwo technologiczne ma zostać pogłębione. Komputer stanowiący rdzeń całej architektury elektronicznej samochodu, będzie miał tak dużą moc obliczeniową, aby sprostać kolejnym, zaawansowanym systemom wspomagających kierowcę. Samochody mają też mieć coraz większe możliwości cyfrowej personalizacji oraz lepiej zarządzać dostępną w samochodzie energią.

Nowy system musi też sprostać rozpoznawaniu przeszkód i monitorowania otoczenia wokół całego samochodu, a także podołać technologii pełnej jazdy autonomicznej.

Technologie jazdy autonomicznej, którą z sukcesem rozwijamy, wymagają ogromnej mocy obliczeniowej i sprawności działania komputera pojazdu. Konieczne jest też korzystanie ze sztucznej inteligencji, która będzie reagować na określone sytuacje drogowe. Nasza współpraca z firmą NVIDIA to istotna część planu zaoferowania bezpiecznej, stabilnej technologii jazdy autonomicznej naszym klientom – powiedział Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars.

Volvo jako światowy lider technologii bezpieczeństwa świetnie rozumie, że poziom bezpieczeństwa i komfortu samochodu zależy bezpośrednio od wydajności systemu komputerowego pojazdu – powiedział Jensen Huang, założyciel i prezes firmy NVIDIA.

Pierwsza platforma podłogowa SPA jest rozwijana przez Volvo Cars od 2010 roku. Posłużyła za bazę wszystkim nowym modelom serii 60 i 90. Teraz Volvo myśli już o kolejnej generacji tej platformy – SPA2, która posłuży przyszłym generacjom aut Volvo.

Volvo Cars zobowiązało się do rozwijania strategicznej współpracy z innymi podmiotami w celu rozwoju technologii i stworzeniu nowych powiązań biznesowych w przemyśle motoryzacyjnym.

Materiały powiązane