Komunikaty prasowe

Volvo Cars znacząco obniży emisję dwutlenku węgla

Firma Volvo Cars dziś ogłosiła jeden z najbardziej ambitnych planów klimatycznych w branży motoryzacyjnej. Firma chce ograniczyć ślad węglowy przypadający na każdy samochód o 40% w ciągu najbliższych sześciu lat. Do 2040 roku firma chce być całkowicie neutralna pod względem emisji CO2.

W 2015 roku w Paryżu podpisano międzynarodowe porozumienie klimatyczne, które ma na celu ograniczenie globalnego ocieplenia, które wynosi już 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do okresu sprzed rewolucji przemysłowej.

Firma Volvo Cars postanowiła włączyć się w realizację zawartych tam porozumień wyznaczając sobie cele środowiskowe. I nie chodzi tutaj wyłącznie o spaliny z rur wydechowych, których z postępującą elektryfikacją będzie coraz mniej. Szefowie tej firmy chcą ograniczyć emisję CO2 także na etapie procesu produkcji i łańcucha dostaw. W trosce o środowisko Volvo Cars ma zamiar wykorzystywać recykling znacznie szerzej niż dziś.

Pierwsza faza tego planu zakłada ograniczenie średniego śladu węglowego przypadającego na każdy samochód o 40%. Ma to się stać w latach 2018 – 2025, zatem wdrażanie tych zamierzeń już trwa. W tym okresie firma chce także, by globalna sieć produkcji także stała się neutralna dla klimatu.

 
Przekształcamy naszą firmę poprzez konkretne działania, a nie symboliczne obietnice – powiedział Håkan Samuelssonprezes koncernu. Dlatego w Volvo Cars zajmiemy się tym, co pełni kontrolujemy, czyli ograniczaniem emisji spalin z naszych samochodów i emisji związanej z cyklem produkcyjnym. Zajmiemy się także tym, na co mamy wpływ pośredni. Będziemy wzywać i zachęcać naszych dostawców i sektor energetyczny do przyłączenia się do nas w dążeniu do neutralnej dla klimatu przyszłości.
 
Redukcja średniej emisji dwutlenku węgla ma przebiegać etapami. Pierwszy z nich to plan przechodzenia na napędy czysto-elektryczne. W 2025 roku ma je mieć połowa pojazdów sprzedawanych przez Volvo Cars. Tym samym emisja z „rur wydechowych” nowych Volvo zmniejszyłaby się o połowę w porównaniu do stanu obecnego. Kolejnym celem jest zmniejszenie emisji CO2 o 25% związanej z globalnym łańcuchem dostaw. To ma się stać również do 2025 r. Ta data w planach środowiskowych pojawia się jeszcze raz. Do tego czasu jedna czwarta tworzyw sztucznych do produkcji nowych aut ma pochodzić z recyklingu. Także o jedną czwartą ma spaść emisja CO2 wszelkich procesów związanych z działalnością firmy: produkcyjnych, logistycznych, etc,

Volvo Cars to pierwszy producent samochodów konwencjonalnych, który zobowiązał się do elektryfikacji całej gamy modelowej i wycofywania samochodów napędzanych wyłącznie silnikiem spalinowym. Od bieżącego roku każde nowe Volvo zostanie zelektryfikowane. Dziś firma prezentuje swój pierwszy w pełni elektryczny samochód – XC40 Recharge. Począwszy od tego modelu, firma będzie zmniejszać swój średni ślad węglowy przypadający na samochód każdego roku i w każdym modelu.
 
XC40 Recharge to pierwszy samochód z nowej linii samochodowej Recharge. Ta nazwa została zarezerwowana dla wszystkich aut Volvo, które mogą być ładowane z gniazdka. Dotyczy to zarówno aut elektrycznych, jak i hybryd typu plug-in. Właścicieli hybryd firma Volvo Cars będzie zachęcać, by jak najczęściej korzystali z trybu Pure, w którym pojazd porusza się wyłącznie za pomocą silnika elektrycznego.

Materiały powiązane