Komunikaty prasowe

Volvo jedzie na zielonym

Nowy silnik Flexifuel o mocy 200 koni mechanicznych poszerza ofertę samochodów Volvo opartych na bioetanolu.

W pierwszej połowie 2008 r. w modelach Volvo V70 i S80 wprowadzona zostanie wersja Flexifuel z pięciocylindrowym silnikiem o pojemności 2,5-litra z turbodoładowaniem o mocy 200 KM. Modele te będą również oferowane w wersji z 2-litrowym silnikiem Flexifuel. Dzięki temu Volvo będzie dysponowało jedną z najszerszych na rynku motoryzacyjnym ofert biopaliwowych. Aż 5 modeli – Volvo C30, S40, V50, V70 i S80 – będzie dostępnych z jednym lub oboma silnikami Flexifuel.

„Flexifuel ma ogromny potencjał. Biopaliwa są coraz łatwiej dostępne w Europie. Jednocześnie ich standaryzacja i wytyczne w zakresie zrównoważonej produkcji w EU sprawiają, że rozwój tego rodzaju paliw będzie napotykał coraz mniej przeszkód. Dlatego wdrażanie tej technologii ma dla nas obecnie priorytetowe znaczenie” – powiedział Lex Kerssemakers, wiceprezes Volvo Cars ds. marki, biznesu i strategii produktu.

Warianty Volvo V70 i S80 z silnikiem Flexifuel będą dostępne od końca 2007 r. Modele te będą napędzane przez czterocylindrowy silnik wolnossący. 2.0F został zmodyfikowany z myślą o paliwie E85 i będzie dysponować mocą 145 KM (107 kW) oraz 185 Nm momentu obrotowego. Warianty Flexifuel dla Volvo S40, V50 i C30 to wolnossący silnik czterocylindrowy 1.8F o pojemności 1,8 litra i mocy 125 KM (92 kW), dysponujący  momentem obrotowym o wartości 165 Nm.

Modyfikacje silnika dla paliwa E85 obejmują:

· Przewody paliwowe, zawory i uszczelki zaadaptowano do bardziej korodujących właściwości etanolu.

· Wzmocniono zawory wtryskowe i zaprojektowano z myślą o E85 – do silnika wtryskiwana jest większa ilość paliwa. Jest to niezbędne, gdyż zawartość energetyczna E85 jest niższa, niż w przypadku benzyny.

· Ponadto oprogramowanie pokładowe skalibrowano z myślą o E85. System zarządzania silnikiem automatycznie wyczuwa, jaką mieszankę paliwową zastosowano i optymalizuje odpowiednio proces spalania paliwa.

Konkurencyjne zużycie paliwa

Zużycie paliwa (cykl mieszany) w przypadku E85 wynosi 10,3 l/100 km (C30 1.8F), 10,4 l/100 km (S40 1.8F i V50 1.8F), 11,6 l/100 km (V70 2,0F, wartości wstępne) oraz 11,3 l/100 km (S80 2.0F, wartości wstępne).

Bioetanol jest paliwem ze źródeł całkowicie odnawialnych produkowanym z większości postaci biomasy pochodzącej ze źródeł takich jak kukurydza, pszenica, buraki cukrowe i celuloza. W przypadku spalania paliwa E85 (składającego się z 85 procent bioetanolu i 15 procent benzyny), emisja dwutlenku węgla z bioetanolu jest uznawana za naturalny cykl węglowy występujący w przyrodzie.

Silna alternatywa

Volvo Cars wprowadza samochody wyposażone w silniki Flexifuel na coraz więcej rynków. Poza Szwecją modele te sprzedawane są we Francji, Norwegii, Finlandii, Niemczech, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Belgii i Szwajcarii. Samochody z silnikami Flexifuel zostaną wprowadzone w większej liczbie krajów w całej Europie. W 2007 r. Volvo Cars zamierza sprzedać 10 000 samochodów wyposażonych w tę technologię.
Wprowadzenie do oferty samochodów napędzanych bioetanolem w Polsce jest uzależnione wyłącznie od powstania infrastruktury pozwalającej na tankowanie paliwa E85.

„Żadne paliwo ze źródeł odnawialnych nie jest w stanie w całości zastąpić benzyny lub oleju napędowego. Ale z pewnością E85 stanowi silną alternatywę, która pozwala ograniczyć zależność od paliw kopalnych. Nasz program Flexifuel stanowi ważny element strategii Volvo Car Corporation własnego wkładu w wizję ekologicznej mobilności” – powiedział Fredrik Arp prezes i dyrektor generalny Volvo Cars.

Materiały powiązane