Komunikaty prasowe

Volvo obchodzi 90 lat istnienia, uruchamiając produkcję nowego XC60 dokładnie w dniu urodzin marki

Volvo Cars rozpoczyna produkcję nowego Volvo XC60 w Geteborgu. Nowy XC60, opuści drzwi fabryki dokładnie dziewięćdziesiąt lat po tym jak pierwszy model OV4 opuszczając fabrykę rozpoczął wielką legendę marki. Pierwsze Volvo w historii zostało wyprodukowane w ilości 275 sztuk. Liczba ta nawet w latach dwudziestych była skromna. Przez dziewięćdziesiąt lat Volvo stało się producentem globalnym a kolejne modele zdobywały swoją jakością i trwałością zaufanie klientów.

Nowy XC60 – następca żywej legendy

Pierwsza generacja XC60, okazała się modelem, który przez dziewięć lat produkcji zyskał sobie ogromną wręcz rzeszę fanów. Do tej chwili wyprodukowano 966 000 sztuk, a do końca kwietnia liczba ta przekroczy imponujący milion egzemplarzy.

Pierwsza generacja XC60 to model bardzo ważny dla marki. Jego globalna sprzedaż to prawie 30 procent całej sprzedaży Volvo Cars.

Volvo jest bardzo dumne ze swojej historii. Przez 90 lat w naszej marce działo się bardzo wiele, rozwijaliśmy się, jednak najbardziej ekscytujące będzie najbliższych 10 lat do czasu setnych urodzin. Będziemy skupiać się na technologii aut z systemami wspierającymi kierowcę, elektryfikacji i connectivity – powiedział Håkan Samuelsson CEO Volvo Car Group – nowe Volvo XC60 jest uosobieniem tych trędów

Technologia I bezpieczeństwo

Nowe XC60 to jeden z najbezpieczniejszych samochodów jakie kiedykolwiek zbudowano. Jest wręcz “naszpikowany” najnowocześniejszymi rozwiązaniami technologicznymi. Wystarczy wspomnieć o przełomowych systemach jak układ przejęcia kontroli nad torem jazdy (Steer Assist), który został dodany do systemu City Safety. Dodatkowo jeśli system oceni, że samo hamowanie nie wystarczy do tego aby uniknąć zderzenia, wtedy samochód przejmie kontrolę nad kierownicą. System będzie również zmieniał tor jazdy podczas zmiany pasa. Od tej pory system BLIS będzie nie tylko ostrzegał przed pojazdem w martwym polu, ale także zmieni tor jazdy naszego samochodu i uchroni go przed kolizją.

90 lat

Założyciel marki Volvo Assar Gabrielsson dostrzegł możliwość produkcji samochodów w Szwecji po swojej wizycie w Stanach Zjednoczonych i Zachodniej Europie. Założycielami Volvo byli dwaj pracownicy Svenska Kullagerfabriken AB (SKF). Assar Gabrielsson był szefem sprzedaży, a Gustaf Larson inżynierem. W 1924 r. obaj podjęli próbę zbudowania pierwszego szwedzkiego samochodu. Stało się to możliwe, dzięki wydzieleniu Volvo ze spółki SKF.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=afvP1e-qT0U[/youtube]

Pierwszy seryjny samochód Volvo ÖV4 „Jakob“ wyjechał z hali fabrycznej w Lundby 14 kwietnia 1927 r. o godz. 10.00. Kilka godzin później auto wyjechało na pierwszą jazdę testową. Pomimo dziewiędziesięciu lat i wielu transformacji jakie przeszła marka Volvo, cały czas przyświeca jej jedna idea – produkować najbezpieczniejsze samochody na świecie.

Materiały powiązane