Komunikaty prasowe

Volvo Ocean Race – w Alicante startują regaty dookoła świata

4 października wystartowały Volvo Ocean Race – najbardziej spektakularne regaty świata. Tydzień po inauguracyjnym wyścigu w porcie, z hiszpańskiego Alicante wyruszy 7 najlepiej przygotowanych załóg. Zawodników czeka prawie dziewięciomiesięczna przeprawa przez ponad 70 tys. kilometrów oceanu. W tym roku po raz pierwszy wszyscy będą płynęli na jachtach tego samego typu Volvo Ocean 65.

W ten weekend ruszyła kolejna edycja najbardziej prestiżowych i jednocześnie jednych z najtrudniejszych regat na świecie – Volvo Ocean Race. Wyścigi odbywają się co 3 lata i trwają ponad 8 miesięcy. W tym czasie uczestnicy przepłyną ponad 70 tys. kilometrów, mierząc się z ogromnymi falami i nieustannym wysiłkiem fizycznym. Zawodnicy będą musieli wykazać się umiejętnościami radzenia sobie w skrajnie trudnych warunkach.

Żywioł i pasja

W edycji 2014/15 po raz pierwszy wszystkie załogi wystartują na łodziach tego samego typu – Volvo Ocean 65. Jest to nowoczesny i bardzo szybki jacht wykonany z włókna węglowego. Ta innowacja spowoduje, że rywalizacja z pewnością będzie wyjątkowo zacięta, a na ostateczny wynik wpłyną przede wszystkim umiejętności żeglarzy. Załogi zmierzą się z bardzo ciężkimi warunkami panującymi na morzu – pogoda, góry lodowe i piraci to tylko niektóre z nich. Istotna będzie umiejętność żeglowania na wodach, gdzie żyją wieloryby, pracują rybacy i panuje duży ruch statków handlowy. Bezpieczeństwo to jednak priorytet organizatorów Volvo Ocean Race. Na pokładach jachtów zamontowane będą kamery i radiostacje. Ponadto w każdej ekipie wyznaczono jedną osobę, która na żywo relacjonować będzie przebieg regat. W tegorocznej edycji po raz pierwszy od 13 lat wystartuje załoga złożona z samych kobiet. Początek wyścigu zaplanowano na 11 października 2014 r. Wszyscy uczestnicy wyruszą z hiszpańskiego Alicante i w ciągu ponad 8 miesięcy przepłyną prawie 39 tys. mil morskich, odwiedzając jedenaście portów w jedenastu różnych krajach. Tegoroczna edycja Volvo Ocean Race przebiegać będzie m.in. przez takie miasta jak: Kapsztad, Abu Dhabi, Newport czy Lizbonę. Wyścig zakończy się 27 czerwca 2015 r., w rodzinnym mieście Volvo – szwedzkim Göteborgu.

Volvo w każdym porcie

W każdym z 11 portów działać będzie miasteczko Volvo Ocean Race, miejsce w którym kibice znajdą wiele atrakcji. Już podczas startu regat w Alicante w Pawilonie Volvo będzie można obejrzeć samochody z limitowanej edycji Volvo Ocean Race. W skład serii wchodzą modele: V40, V40 Cross Country, V60 oraz XC60. Auta z tej edycji charakteryzują się detalami, które oddają ducha żeglarskiej rywalizacji. Jest to już piąta odsłona serii uświetniającej regaty dookoła kuli ziemskiej. Jednak główną gwiazdą stoiska szwedzkiej marki będzie najnowszy model – XC90. Każdy kto odwiedzi regatowe miasteczko będzie miał niepowtarzalną okazję zobaczyć z bliska ten przełomowy w historii Volvo samochód, jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem jego seryjnej produkcji.

Wspólna historia i sukces

Historia marki Volvo od samego początku związana jest z żeglarstwem. W 1927 r. pierwsze samochody szwedzkiej marki posiadały silniki produkowane przez jedną z siostrzanych spółek wyspecjalizowaną w produkcji napędów do łodzi motorowych. Do dziś Volvo utrzymuje bardzo bliskie relacje z żeglarstwem, czego dowodem jest wspieranie takich wydarzeń jak Volvo Gdynia Sailing Days czy regat Volvo Ocean Race, sponsorowanych przez szwedzką markę już od 2001 r. W tym roku mija ponad 40 lat od pierwszej edycji dookoła ziemskich regat. Przez lata Volvo Ocean Race uzyskało ogromną renomę i dziś jest uznawane za najważniejszy tego typu wyścig żeglarski na świecie. Poprzednią edycję w telewizji obserwowało 1,55 mld osób, a miasteczka Volvo Ocean Race odwiedziło łącznie prawie 3 miliony miłośników żeglarstwa i motoryzacji. Tegoroczna edycja zapowiada się przynajmniej tak samo emocjonująco, jak ta przed trzema laty.

Regaty będzie można śledzić na bieżąco na stronie www.volvooceanrace.com. Więcej informacji o Volvo Ocean Race można znaleźć także na Facebooku: https://www.facebook.com/volvooceanrace. Szczegóły na temat całej gamy samochodów z serii Volvo Ocean Race dostępne są na stronie: http://www.poczujzywiol.pl/.

[youtube]http://youtu.be/3prsdKXB6qA[/youtube]

[youtube]http://youtu.be/NSSnAM1KZsk[/youtube]

[youtube]http://youtu.be/ifCBMw8eKKc[/youtube]

Materiały powiązane