Komunikaty prasowe

Volvo partnerem świątecznego koncertu zorganizowanego przez Ambasadę Szwedzką

Zgodnie ze szwedzką tradycją czas przygotowań świątecznych należy zacząć dokładnie w dzień św. Łucji. To tradycyjne szwedzkie święto jest w Polsce dość mało znane, co Ambasada Szwedzka chce zmienić organizując koncerty, takie jak ten w Warszawie. Partnerem tegorocznego wydarzenia zostało również Volvo Car Poland.

Rozświetlony świecami orszak Świętej Łucji, który 13 grudnia można zobaczyć prawie wszędzie – w domach, szkołach, firmach, szpitalach i ambasadach Szwecji – to jedna z najważniejszych szwedzkich tradycji. Łucja w koronie z płonącymi świecami prowadzi swój ubrany na biało, rozśpiewany orszak, niosąc światło i radość w tę jedną z najciemniejszych nocy nordyckiej zimy.

Jednym ze źródeł tradycji Dnia Świętej Łucji mógł być popularny przesąd. Według podań ludowych noc z 12 na 13 grudnia była pełna niebezpieczeństw – zwierzęta przemawiały ludzkim głosem, działały też ponadnaturalne moce. Światło świec miało odegnać te lęki. Według innych źródeł tradycja wywodzi się z włoskich Syrakuz i od tamtejszej Świętej Łucji, której imię w języku łacińskim oznaczało światło. Dla spragnionych słońca ludzi północy dzień jej śmierci stał się symbolem światła. Orszakowi Świętej Łucji towarzyszą przysmaki w postaci pierniczków, szafranowych bułeczek i grzanego wina z bakaliami.

8 grudnia o godz. 20.00 w kościele Świętej Trójcy przy pl. Małachowskiego 1 w Warszawie odbył się uroczysty koncert z okazji Dnia Świętej Łucji. Atrakcjami koncertu było m.in. przejście orszaku św. Łucji, koncert szwedzkiego chóru Young Cathedral Voices z Uppsali. Volvo będąc firmą bardzo przywiązaną do swojego szwedzkiego dziedzictwa miało przyjemność wesprzeć tegoroczny koncert zorganizowany przez Ambasadę Szwedzką.

 

Materiały powiązane