Komunikaty prasowe

Volvo S80 w trosce o bezpieczeństwo osobiste

W nowym modelu Volvo S80 zastosowano najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa. Użyto najnowszych technologii, gwarantujących bezpieczną jazdę i bezpieczeństwo osobiste.

Bezpieczeństwo to nie tylko zapobieganie wypadkom”, wyjaśnia Silvia Gullsdorf, menedżer kierująca biznesową stroną projektu Volvo S80. „W dzisiejszych, coraz bardziej niepewnych czasach oznacza też kontrolę otoczenia zarówno w domu, jak i w samochodzie.”

Całkowicie nowe Volvo S80 jest wyposażone w niepowtarzalną opcjonalną funkcję PCC (Personal Car Communicator). PCC jest zaawansowanym technologicznie kieszonkowym pilotem. Urządzenie automatycznie otwiera zamki samochodu, gdy naciśnie się klamkę. Ponadto zamyka drzwi, gdy wciśnie się odpowiedni przycisk na klamce albo też na samym PCC.

„Kierowcy bardzo często zastanawiają się, czy aby na pewno zamknęli samochód. Mnie samej już nieraz zdarzyło się zawracać po przejściu paru metrów od auta, żeby sprawdzić, czy nie jest przypadkiem otwarty”, śmieje się Silvia Gullsdorf.

Przy pomocy PCC wystarczy sprawdzić kluczyk. Nie trzeba nawet znajdować się w pobliżu auta. Kluczyk „pamięta”, czy ostatnio zamykał, czy też otwierał drzwi.

Do rozruchu również nie trzeba już tradycyjnego kluczyka. Wystarczy, że kierowca usiądzie na swoim miejscu, ułoży stopy na pedałach i wciśnie przycisk, który uruchomi silnik.

To jednak nie koniec możliwości PCC. Kierowca, znajdujący się od 60 do 100 metrów od Volvo S80, może wcisnąć przycisk informacyjny i otrzymać raport bezpieczeństwa. Diody poinformują go, czy jego samochód jest zamknięty, otwarty oraz czy ktoś nie spowodował uruchomienia alarmu. Mrugające czerwone światełko oznacza, że aktywował się czujnik bicia serca i wewnątrz auta znajduje się intruz.

„Nasze badania wykazały, że kierowcy z wielu krajów obawiają się napadów – czy to w drodze do, czy od samochodu pozostawionego na ciemnym, niestrzeżonym parkingu. Martwią się też, że ktoś może kryć się w aucie”, opowiada Silvia Gullsdorf.

Jednak ciemności można rozproszyć, jeszcze zanim dojdzie się do samochodu. Wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk, aby pilot włączył wszystkie światła, w tym także oświetlenie wewnętrzne.

„Funkcja ta jest też przydatna, gdy poszukuje się swojego samochodu na nieoświetlonym parkingu.”

Przy opuszczaniu Volvo S80 można skorzystać ze specjalnej funkcji przednich świateł, które pozostaną włączone przez 30 do 90 sekund, czyli przez czas wystarczający, by dotrzeć do drzwi domu.

Alarm włącza się, gdy ktoś wybije szybę, znajdzie się wewnątrz samochodu lub gdy wciśnięty zostanie przycisk alarmowy. Wówczas samochód rozbłyskuje światłami i emituje dŸwięki. Wszystkie światła włączają się, podczas gdy alarm znajduje się w trybie sygnalizacji.

Wśród opcjonalnych funkcji znajduje się między innymi czujnik przechyłu, sprawdzający, czy ktoś nie podniósł auta, by ukraść koła.

„System osobistego bezpieczeństwa zapewnia naszym klientom spokój. Zapobiega sytuacjom, w których kierowcy lub pasażerowie mogliby być zagrożeni”, twierdzi Silvia Gullsdorf.

Całkowicie nowe Volvo S80 jest dostępne w wersji ze wzmacnianymi, laminowanymi bocznymi szybami, które zmniejszają ryzyko kradzieży lub zniszczeń. Udoskonalono też zamki. Wśród nich najbardziej zaawansowanym technologicznie jest typ BLL z funkcją antywłamaniową. Cylinder zamka obraca się przez około 30 sekund po zamknięciu drzwi, dzięki czemu niepowołana osoba nie zdoła go otworzyć. Gdyby jednak złodziejowi udało się dostać do samochodu, drzwi nie otworzą się od środka.

System zamykający ma kilka opcji do wyboru. Samochodowe menu pozwala zdecydować, czy po otwarciu zamków, otwierać się powinny wszystkie drzwi, czy też tylko te od strony kierowcy. Na niektórych rynkach można też wybrać opcję otwierania okna poprzez kilkusekundowe przytrzymanie wciśniętego przycisku. Okna zamkną się, jeśli operacja ta zostanie powtórzona przy zamykaniu auta.

„Kierowcy czują się niepewnie, przejeżdżając przez niebezpieczne tereny. System może być więc tak zaprogramowany, aby drzwi zamykały się automatycznie, gdy S80 ruszy z miejsca. Jeśli zamek drzwi zostanie przez przypadek otwarty, zamknie się ponownie, o ile w ciągu pół minuty żadne z drzwi się zostaną otwarte.

„Chcieliśmy, aby kierowcy czuli, że są całkowicie bezpieczni w nowym Volvo S80”,  opowiada Silvia Gullsdorf. „Bezpieczeństwo osobiste jest jednym z priorytetów filozofii bezpieczeństwa Volvo.”

Materiały powiązane