Komunikaty prasowe

Volvo – Szwedzi rozpoczęli współpracę z Apple

Podczas targów w Genewie Volvo Car Group poinformowała o współpracy z firmą Apple. System sterujący funkcjami nowego XC90 będzie wykorzystywał Apple CarPlay. Głównym elementem deski rozdzielczej będzie centralny ekran dotykowy o wielkości zbliżonej do tabletu. System iOS zdobywa kolejny przyczółek – samochody.

Z każdym rokiem samochody zaczynają oferować coraz więcej funkcji, które dotąd były dostępne jedynie w smartfonach i tabletach. Największym wyzwaniem jest to, aby sterowanie autem, mimo jego zaawansowania technicznego, było proste i intuicyjne. Rozwiązaniem ma być system, który opracują wspólnie Volvo Car Group i Apple Inc.

Rozwiązanie Apple CarPlay sprawi, że samochód będzie spełniał rolę iPada, iPhone’a i iPoda. Wszystkie funkcje będą dostępne za pośrednictwem dużego ekranu dotykowego.

Stworzony wspólnie interfejs Volvo i Apple będzie także reagował na polecenia głosowe i na komendy przycisków umieszczonych w kierownicy. Panel sterowania będzie skonstruowany tak, by dostęp do funkcji był łatwy i minimalnie angażował uwagę kierowcy.

Efektem współpracy będzie uporządkowane, minimalistyczne wnętrze samochodu, jakiego dotąd jeszcze nie mieliśmy okazji oglądać. No, może za wyjątkiem ostatnich projektów koncepcyjnych Volvo: Concept Coupe, Concept XC i Concept Estate.

Apple rozwinął interfejs, który jest intuicyjny i uporządkowany. Doskonale pasuje on do skandynawskiego designu aut Volvo, a także do naszego przywiązania do funkcjonalności i intuicyjności –  powiedział Håkan Samuelsson, prezes Volvo Cars.

Pierwszym modelem, z Apple CarPlay na pokładzie, będzie nowy XC90, który zostanie zaprezentowany pod koniec bieżącego roku. Jest to długo oczekiwany następca poprzedniego XC90, który w swoim czasie zrewolucjonizował segment SUV-ów i był najlepiej sprzedającym się modelem Volvo w historii.

W Apple CarPlay użytkownicy mogą korzystać z takich funkcji iPhona jak telefonowanie, wysyłanie i odczytywanie smsów, odtwarzanie muzyki czy nawigacja. Współpraca Volvo i Apple nie wyklucza dołączania innych firm do tego projektu – np. Spotify – platformy streamingu muzyki.

Materiały powiązane