Komunikaty prasowe

Volvo uhonorowane „Traffic Safety Achievement Award” za system City Safety

Opracowana przez Volvo nowoczesna technologia, mająca zapobiegać kolizjom przy niskich prędkościach, nagrodzona została amerykańską nagrodą za osiągnięcia w dziedzinie bezpieczeństwa – „Traffic Safety Achievement Award”. Wyróżnienie wręczone zostało w trakcie tegorocznego sympozjum bezpieczeństwa w Nowym Yorku.

“System City Safety jest kolejnym przykładem wysiłków Volvo, skierowanych na zapobieganie i ograniczenie skutków kolizji drogowych. Przyznanie nam tej cennej nagrody jest dla nas niezwykłym wyróżnieniem”, mówi Jonas Ekmark z Centrum Bezpieczeństwa Volvo.

W trakcie tegorocznego Sympozjum Bezpieczeństwa Drogowego, mającego miejsce na Międzynarodowych Targach Motoryzacyjnych w Nowym Yorku, zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa drogowego nagrodził różnego rodzaju osiągnięcia w dziedzinie zmniejszenia liczby wypadków na amerykańskich drogach. Opracowany przez Volvo nowoczesny system City Safety, spotkał się z uznaniem członków jury. Docenili oni nowoczesną technologię Volvo za wkład w ograniczanie skutków wypadków odbywających się przy niskich prędkościach, które są typowe w ruchu miejskim lub w korkach. Dzięki City Safety zmniejszone zostaje ryzyko obrażeń podróżujących i zniszczenia auta.

Volvo Cars  jest pierwszym na świecie producentem oferującym taki mechanizm w standardzie. Jako pierwszy, wyposażony w niego zostanie pojawiający się w tym roku na rynku model XC60. Statystyki pokazują, że 75 procent wszystkich udokumentowanych kolizji ma miejsce przy prędkościach poniżej 30 km/h. W 50% przypadków kierowca, ze względu na rozproszoną uwagę, nie rozpoczyna nawet procesu hamowania. W sytuacji gdy samochód jadący z przodu nagle zahamuje, a City Safety wyczuje, że kolizja jest prawdopodobna, układ przyhamuje, tak by kierowca mógł uniknąć wypadku hamując lub skręcając w innym kierunku. Jeśli jednak system wyczuje, że kolizja jest wysoce prawdopodobna, samochód uruchamiając pompę hydrauliczną automatycznie zahamuje. Jeśli różnica prędkości pomiędzy dwoma pojazdami jest mniejsza niż 15 km/h, system może pomóc kierowcy całkowicie uniknąć kolizji. Pomiędzy prędkościami 15 a 30 km/h układ koncentruje się na maksymalnym ograniczeniu szybkości jazdy przed zderzeniem, tak aby zminimalizować ewentualne obrażenia pieszych i ryzyko uszkodzenia samochodu.

“Dzięki systemowi City Safety, mamy nadzieję wyeliminować urazy kręgosłupa szyjnego u podróżujących oraz uszkodzenia samochodu w sytuacji kolizji w ruchu miejskim”, dodaje Jonas Ekmark. „Możliwość minimalizacji ryzyka, jakie niosą ze sobą kolizje w ruchu miejskim, tak dla podróżujących, jak i samych pojazdów, czynią system City Safety niezwykle interesującym także ze względu na kwestie ubezpieczenia. Volvo Cars prowadzi aktualnie negocjacje z kilkoma firmami ubezpieczeniowymi w Europie, które rozważają wprowadzenie dodatkowej zniżki do 30% dla pojazdów wyposażonych w City Safety.”

Materiały powiązane