Komunikaty prasowe

Volvo XC40 – nareszcie porządek z przedmiotami w kabinie

Kierowcy na całym świecie borykają się codziennie z bałaganem w kabinie samochodu. Telefon, słuchawki, bilon do parkometru, rękawiczki, skrobaczka do szyb, płyty, drobne zakupy – wszystkie te rzeczy nagle zaczynają tworzyć jeden wielki bałagan. Volvo postanowiło rozwiązać ten problem. Nowe XC40 ma mieć funkcjonalne wnętrze z wieloma schowkami i patentami ułatwiającymi przechowywanie drobiazgów. Wnętrze tego małego SUV-a będzie funkcjonalne i przestronne.

Już niebawem Volvo pokaże najmniejszego SUV-a w swojej ofercie. Model XC40 dołączy do większych SUV-ów marki, czyli XC60 i XC90. To auto nie będzie kopią, czy miniaturą swoich większych braci. Ma mieć unikalny styl i wiele charakterystycznych detali.

W fazie rozwoju modelu XC40 analitycy Volvo Cars przeprowadzili szereg badań, by znaleźć odpowiedź na pytanie jak każdego dnia mieszkańcy miast na całym świecie używają swoich samochodów, a co ważniejsze, w jaki sposób przechowują w nich rzeczy. Klienci byli pytani również o to, co chcieliby poprawić we wnętrzu swoich pojazdów.

Okazało się, że w różnych regionach i miastach uzyskano bardzo podobne wyniki. Te cenne informacje pozwoliły designerom Volvo rozpocząć prace nad nowym modelem XC40.

Kiedy rozmawialiśmy z ludźmi jak i gdzie przechowują przedmioty, które towarzyszą im każdego dnia, było jasne, że większość dzisiejszych samochodów nie jest w stanie podołać stawianym wymaganiom. Telefony przesuwają się w schowkach, torby są wystawione na ciągłe ryzyko upadku, a kierowcy gimnastykują się za kierownicą, próbując znaleźć karty w swoim portfelu. Rozwiązaliśmy te problemy, a przy okazji kilka innych – mówi Louiza Atcheba, Brand Manager odpowiedzialna za serię 40.

Aby zapewnić bardziej funkcjonalną przestrzeń przechowywania w drzwiach nowego XC40, projektanci Volvo zdecydowali się na całkowicie nowe i radykalne podejście. Aby stworzyć dodatkową przestrzeń w kabinie, Volvo zastosowało kilka pomysłowych trików. Głośniki zamontowano po bokach deski rozdzielczej, a nie w drzwiach bocznych. W desce zamontowano także subwoofer o kompaktowej, otwartej konstrukcji. W schowkach i kieszeniach drzwi będzie wystarczająco dużo miejsca, aby schować laptopa, tablet lub kilka butelek wody.

Podczas projektowania skupiliśmy się nie tylko na tym, aby wnętrze było ładne. Od początku zakładaliśmy też jego maksymalną funkcjonalność. Uchwyty na kubki są duże i praktyczne. Wygospodarowaliśmy miejsce na monety, karty i kable do ładowania. Innym obszarem było stworzenie przestrzeni na telefon z bezprzewodowym ładowaniem i portami USB – powiedział Conny Ewe Blommé, Senior Design Manager w Volvo Cars.

W schowku na rękawiczki umieszczono mały składany haczyk, który pozwoli na zabezpieczenie niewielkich toreb na zakupy. Pod przednimi siedzeniami przewidziano miejsce dla mini-tabletu lub innych niewielkich przedmiotów.

Model XC40 oferuje gniazda kart kredytowych, które można umieścić na desce rozdzielczej, dzięki czemu są one łatwo dostępne w każdej chwili. Dojeżdżając do stacji opłat na autostradzie nie trzeba nerwowo szukać porfela. W tunelu środkowym, przy podłokietniku, znalazła się przestrzeń z miejscem na pudełko chusteczek higienicznych.

Zaprojektowaliśmy inteligentny system podłogowy w bagażniku, co umożliwia wykorzystanie całej przestrzeni bagażowej bez zbędnej gimnastyki. Elektryczny mechanizm składania tylnego siedzenia pozwala uzyskać płaską podłogę bagażową. Wystarczy nacisnąć przycisk – mówi Conny Ewe Blommé.

W bagażniku XC40 znalazły się także haczyki na torby z zakupami oraz cztery zaczepy ładunkowe, które sprawiają, że pakowanie jest banalnie proste. Pod przestrzenią bagażową umieszczono schowek zamykany na zamek.

Wiele z tego, co zrobiliśmy w XC40 opiera się na właściwym zrozumieniu potrzeb klientów. Model XC40 oznacza koniec bałaganu w kabinie. W tym aucie wszystko jest w zasięgu ręki, a jednocześnie poza zasięgiem wzroku. Rzecz w tym, aby uporządkowana przestrzeń wokół zapewniła przejrzystość umysłu – podsumowuje Louiza Atcheba.

Materiały powiązane