Komunikaty prasowe

Volvo XC90 Sport – nowa wersja cieszącego się wzięciem SUV-a Volvo

Volvo Car Corporation, chcąc spełnić oczekiwania klientów, rozszerza gamę modeli XC90 o nową wersję – Volvo XC90 Sport. Wyjątkowy wygląd i niepowtarzalne właściwości jezdne Volvo XC90 Sport będą dawały kierowcom jeszcze większą przyjemność z prowadzenia.

„Docierały do nas prośby klientów o bardziej sportowe XC90”, opowiada Karin Falk, dyrektor działu Special Vehicles w Volvo Cars. „Sportowego charakteru oczekiwali klienci, którzy doceniają wszechstronność i wygodę samochodów typu SUV, ale też chcieliby czerpać więcej przyjemności z jazdy. – Volvo XC 90 Sport zostało opracowane specjalnie z myślą o nich. Auto ma dynamiczne, sportowe podwozie, sztywniejsze stabilizatory poprzeczne, lepsze amortyzatory, sportowy układ kierowniczy dostosowujący się do różnych prędkości oraz większe – 19-calowe koła.”

Sportowe właściwości jezdne i sztywniejsze podwozie

Volvo XC90 Sport jest sportowe nie tylko z wyglądu i nazwy. Właściwości podwozia zostały udoskonalone, aby zwiększyć radość z jazdy. Zarówno amortyzatory, jak i stabilizatory poprzeczne zostały usztywnione, aby podnieść poziom stabilności przy pokonywaniu zakrętów. Układ kierowniczy z kolei został tak zaprojektowany, by szybko reagował na ruchy kierowcy. Ponadto samopoziomujące się zawieszenie Volvo – Nivomat – jest standardowo montowane zarówno w modelach pięcio, jak i siedmioosobowych. Parametry zawieszenia zostały tak dopasowane aby zapewnić większą stabilność oraz kontrolę jazdy.

„Œmiemy twierdzić, że kierowców czekają naprawdę fantastyczne doświadczenia w Volvo XC90 Sport”, mówi Karin Falk. „Niewielu przypuszczało nawet, że w SUV-ie Volvo można osiągnąć takie właściwości jezdne. A przy tym wygoda jazdy na niczym nie ucierpiała. Udało się nam odnaleŸć właściwą równowagę pomiędzy stabilnością jazdy, a amortyzowaniem nierówności drogi.”

Wyjątkowa i sportowa linia

Volvo XC90 będzie dostępne także w czerwonym kolorze, przewidzianym wyłącznie dla tej wersji XC90 – Passion Red. Do tego samochód wyposażony będzie w podwójne chromowane rury wydechowe i większe, bo 19-calowe aluminiowe felgi. Dzięki nadkolom w kolorze nadwozia duże koła prezentują się szczególnie efektownie.

Dodatki i wykończenie będą w satynowo srebrnym, a nie standardowym chromowym kolorze. Osłony również utrzymane będą w tej kolorystyce. Progi z kolei będą wykonane ze szczotkowanej nierdzewnej stali. Aby podkreślić sportowy charakter auta i nadać mu bardziej smukłą linię, samochód pozbawiony jest relingów dachowych, dostępnych jednak na życzenie klientów.

Sportowa stylizacja i tapicerka

Wystrój wnętrza oddaje sportowy charakter auta – kierownica i dŸwignia zmiany biegów obite są perforowaną skórą, fotele zaś dostosowane są do dynamicznej jazdy i zapewniają dobre trzymanie boczne nawet podczas bardziej dynamicznego pokonywania zakrętów.

Na fotelach zastosowano dwa różne rodzaje skóry, które również gwarantują wrażenie sportowej niepowtarzalności. Dekoracyjne lamówki w różnych odcieniach wrażenie to potęgują.

Tarcze zegarów przypominają, mieniące się na niebiesko tarcze chronometrów. Dywaniki z kremowymi lamówkami dopełniają obrazu wnętrza o ekscytującym nowoczesnym wyrazie.

V8 i sześciocylindrowe silniki benzynowe o pojemności 3,2 litra lub pięciocylindrowe silniki turbodiesel D5

Gama silników w Volvo XC90 Sport obejmuje wariant V8 (315 KM) oraz nowy sześciocylindrowy silnik benzynowy o pojemności skokowej 3,2 litra, a także turbodiesel najnowszej generacji silnik D5 (185 KM). Wszystkie trzy silniki zapewniają bardzo dużą moc i charakteryzują się dużą wydajnością energetyczną, która zwiększa sportowe wrażenia z jazdy. Silniki są niezwykle kompaktowe i montowane poprzecznie w komorze silnika, dzięki czemu zwiększony jest poziom bezpieczeństwa i przestronność w kabinie.

Silniki, Układ, Moc kW/KM, Maksymalny moment obrotowy Nm:

V8, benzyna 4.4 l, 8 cylindrów w układzie widlastym,  232/315 440

3.2, benzyna 3.2 l, 6 cylindrów w układzie rzędowym, 175/238 320

D5, diesel 2.4 l, 5 cylindrów w układzie rzędowym, 136/185 400

Materiały powiązane