Komunikaty prasowe

Volvo XC90 z silnikiem V8 – kontynuacja sukcesu

  • Silnik V8 rozszerza potencjał rynkowy
  • Docelowa sprzedaż Volvo XC90 V8 to 15000 sztuk rocznie
  • 75 procent produkcji na rynek Ameryce Północnej

Volvo XC90 z jednostką V8 pod maską to nie tylko wyższe osiągi, lecz również większa konkurencyjność modelu w ciasnym segmencie SUV.
W Stanach Zjednoczonych około 30 procent wszystkich sprzedawanych w segmencie aut ekskluzywnych modeli SUV wyposażonych jest w silniki V8.
Oznacza to, że pięcio- i sześciocylindrowe wersje XC90 wykorzystują zaledwie 70 procent potencjału rynku – a i tak odniosły spektakularny sukces.
Obecnie ta 30-procentowa luka zostaje zapełniona.
„Nasz pakiet V8 jest niezwykle solidny. W zakresie mocy i osiągów plasujemy się w czołówce segmentu. Ponadto jesteśmy przekonani, że duża część klientów doceni fakt, że moc i własności jezdne mogą łączyć się z wysokim poziomem bezpieczeństwa i małą szkodliwością dla środowiska naturalnego. Ważne jest, że mogliśmy wprowadzić V8 bez uszczerbku dla naszych podstawowych wartości.” – mówi prezes Volvo Cars, Hans-Olov Olsson.

Przełom techniczny w postaci kompaktowego zespołu napędowego V8
Najważniejszym atrybutem nowej wersji Volvo XC90 V8 jest jego zespół napędowy, czyli silnik wraz z nową, kompaktową sześciostopniową automatyczną skrzynią biegów oraz pierwszym w świecie napędem na cztery koła typu Instant TractionTM, zapewniającym zwiększone możliwości trakcyjne w trudnych warunkach.
Dzięki głęboko przemyślanej konstrukcji, nowy silnik jest najbardziej zwartą tego typu jednostką na rynku, co umożliwiło umieszczenie go poprzecznie w obrębie istniejących stref kontrolowanego zgniotu.
Z ekologicznego punktu widzenia jest to pierwsza jednostka V8 o zapłonie iskrowym, która pod względem czystości spalin spełnia wymogi amerykańskiej normy ULEV II.

Rzut oka na własności jezdne i osiągi
Wysoki poziom bezpieczeństwa oraz czystości spalin dodają zdrową porcję pikantnego smaczku na rynku V8, na którym nabywcy w swoich wyborach kierują się zwykle argumentami emocjonalnymi, takimi jak przyjemność prowadzenia, moc – a nawet brzmienie silnika.
W świecie jednostek V8 brzmienie silnika jest samodzielną gałęzią wiedzy. Tradycyjne amerykańskie V8 wydaje gardłowy, miarowo pulsujący pomruk, natomiast Europejczycy wolą nieco wygładzone, sportowe dudnienie.
„Nasze V8 ma to, co przyciąga nabywców na rynku amerykańskim. Jest tu klasyczne tętno V8, uzupełnione jednak o elementy wyrafinowania, które dobitnie świadczą, że jest to ekskluzywny model SUV o europejskim rodowodzie.” – wyjaśnia Hans-Olov Olsson.

Trzy czwarte produkcji do Północnej Ameryki
Firma Volvo Cars planuje sprzedawać 15000 samochodów Volvo XC90 V8 rocznie, przy czym 75 procent tego na rynku północnoamerykańskim.
Stany Zjednoczone są bezapelacyjnie największym rynkiem dla modeli V8, następne z kolei są Kanada i Meksyk. Na czwartej pozycji plasują się Niemcy, a na piątej Japonia.
W Stanach Zjednoczonych sprzedaż rozpocznie się na początku 2005 roku, po czym Volvo XC90 V8 będzie stopniowo wprowadzane na pozostałe rynki.

Sprzedaż nagradzana wyróżnieniami
Volvo XC90 przyniosło firmie Volvo Cars nie notowany dotąd sukces w dziedzinie sprzedaży. Początkowy poziom produkcji 50000 samochodów rocznie był nieustannie podnoszony, a od wiosny 2004 roczna produkcja modelu XC90 w szwedzkiej fabryce w Torslanda wynosi 90000 sztuk.
Ponadto Volvo XC90 zdobyło więcej międzynarodowych wyróżnień i w krótszym czasie niż jakikolwiek inny model Volvo.
„Gdy wprowadzaliśmy na rynek Volvo XC90 twierdziliśmy, że jesteśmy pierwszym producentem oferującym nowej generacji samochód z segmentu SUV. Połączenie zwartej bryły nadwozia z możliwością przewożenia do siedmiu osób, wysokim poziomem bezpieczeństwa, własnościami jezdnymi osobowej limuzyny i konkurencyjnymi parametrami w zakresie nieszkodliwości dla środowiska przyczyniło się do zaliczenia XC90 do grona najbardziej wychwalanych modeli na świecie.” – mówi Hans-Olov Olsson.

Volvo XC90 V8 będzie oferowane wyłącznie w wersji z kierownicą po lewej stronie.

Opisy i dane zawarte w niniejszych materiałach prasowych dotyczą ogółu modeli samochodów produkowanych przez Volvo Car Corporation. W poszczególnych krajach dane techniczne mogą być różne i mogą ulec zmianie bez odnotowania tego.

Materiały powiązane