Komunikaty prasowe

Volvo Youth Sailing Team: Mistrzostwo Polski w klasach RS:X i 420

Ubiegły weekend był udany dla dwóch zawodników z Volvo Youth Sailing Team. Radosław Furmański pokonał doświadczonych rywali sięgając po Mistrzostwo Polski w klasie RS:X. Magdalena Kwaśna zdobyła drugie miejsce w seniorskiej klasie 420. Jeszcze niedawno Ci zawodnicy startowali w klasach juniorskich, by w tym sezonie stać się faworytami wśród seniorów.

Nowy mistrz windsurfingu

Zawody w windsurfingowej klasie RS:X od początku zapowiadały się niezwykle ciekawie. Z polskich żeglarzy, którzy rywalizowali w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro w Gdańsku zabrakło jedynie broniącego tytułu Piotra Myszki (AZS AWFiS Gdańsk), który dzień przez imprezą po raz trzeci został ojcem. W zawodach nie wziął także udziału przechodzący rehabilitację po operacji barku ubiegłoroczny mistrz Europy Paweł Tarnowski. Pod nieobecność tego duetu najlepszy okazał się 20-letni Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń nad Wisłą), który w zeszłym roku był trzeci, a teraz zdobył swój pierwszy złoty medal w kategorii seniorów. Postęp formy tego zaledwie 20-letniego zawodnika jest imponujący. Drugie miejsce ponownie zajął brązowy medalista igrzysk olimpijskich z Londynu 37-letni Przemysław Miarczyński.

Zmagania deskarzy wyglądały szczególnie efektownie podczas trzeciego dnia zawodów. Tego dnia panowała doskonała widoczność i świetne warunki wiatrowe – około 4 w skali Beauforta. W tle za mknącymi zawodnikami można było obserwować majestatyczną bryłę kontenerowca, rozładowywanego w pobliskim, gdańskim porcie.

Świetny wynik Magdy

W klasie Laser Radial najlepsza okazała się Tatiana Drozdowska, ale Białorusinka, która na igrzyskach w Rio de Janeiro zajęła 19. Miejsce i nie liczyła się klasyfikacji Mistrzostw Polski. To sprawiło, że ten tytuł przypadł Agacie Barwińskiej (MOS SSW Iława), która poprzednio triumfowała w 2013 roku. Druga była najlepsza w gronie juniorek Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), a trzecia Anna Weinzieher (AZS UW Warszawa).

To co cieszy najbardziej to fakt, że zawodnicy, którzy jeszcze niedawno startowali w klasach juniorskich, z taką łatwością przechodzą do seniorów i od razu stają się w faworytami swoich klas. Z tym większą radością towarzyszymy ich karierze zawodniczej i dzielimy się z Państwem ich sukcesami sportowymi. Liczymy na to, że za cztery lata w Tokyo sięgną po olimpijskie medale. Wykuwanie ich talentów zaczyna się na takich zawodach, jak te w Gdańsku. Volvo Youth Sailing team liczy obecnie dziewięciu zawodników. Projekt prowadzi Polski Związek Żeglarski przy wsparciu Volvo Car Poland.

Materiały powiązane