Komunikaty prasowe

Volvo Youth Sailing Team Poland – wiatr w żagle polskich juniorów

Volvo Polska wraz z Polskim Związkiem Żeglarskim stworzyło projekt wspierający młodych żeglarzy. Dzięki programowi Volvo Youth Sailing Team Poland 20. najbardziej utalentowanych zawodników otrzyma stypendia, które pomogą im
w rozwoju kariery sportowej i realizacji marzeń.

Żeglarstwo wprowadzone zostało jako dyscyplina olimpijska już w 1900 r. Polska czekała na pierwsze sukcesy w tej dziedzinie aż 96 lat. Od czasu pamiętnego złota w Atlancie (1996 r.) nasi żeglarze coraz częściej pojawiają się na podium olimpijskim i zdobywają najwyższe laury na międzynarodowych zawodach. Powszechnie wiadomo, że fundamentem sportowych sukcesów jest inwestycja w szkolenie młodzieży, która jest jednocześnie inwestycją w przyszłą polską kadrę olimpijską. Dlatego Volvo Polska we współpracy z Polskim Związkiem Żeglarskim inauguruje projekt Volvo Youth Saling Team Poland.

Volvo Youth Saling Team to 8 zawodników i 6 dwuosobowych załóg startujących w różnych klasach, od olimpijskiej klasy windsurfingowej RS:X, przez Laser Radial i 420, aż po klasę 29er, będącą przedsionkiem olimpijskiej 49er.[1]

W zespole wspieranym przez Volvo znajdują się zawodnicy, którzy mają już na swoim koncie pierwsze sukcesy w Polsce i na arenie międzynarodowej. Windsurferów reprezentuje m.in. Radek Furmański – wicemistrz Europy juniorów z 2013 roku oraz Zuzanna Czuryło – brązowa medalistka Mistrzostw Europy 2012.

W klasie 420 Volvo Youth Sailing Team Poland reprezentować będą załogi, które mają na swoim koncie takie osiągnięcia jak: zdobycie Pucharu Polski, zwycięstwo w Pucharze PZŻ czy miejsca na podium w Mistrzostwach Polski. W tej grupie znajdują się m.in. Ewa Romaniuk i Katarzyna Góralska, które w 2013 roku wspólnie zdobyły Puchar Polski.

Imponująco wygląda również lista osiągnięć innych zawodników wspieranych przez Volvo – Maksymiliana Jabłeckiego i Magdy Kwaśnej, startujących w klasie Laser Radial. Powołania do Kadry Narodowej PZŻ, miejsca na podium Mistrzostw Świata i Europy, Top 10 w rankingu najlepszych żeglarzy Europy – to tylko niektóre dokonania polskich juniorów.

Pasja i poświęcenie

 – Żeglarstwo to sport, który wymaga pasji i poświęcenia, zarówno jeśli chodzi o wysiłek fizyczny, jak i nakłady finansowe. Bardzo się cieszę, że Volvo może wesprzeć takie przedsięwzięcie, jak Volvo Youth Sailing Team Poland . Nasza firma od lat związana jest z żeglarstwem, a wspieranie młodzieży jest dla nas szczególnie ważne, ponieważ wiemy, że inwestujemy w przyszłość polskiego sportu. Widząc, jak zdolnych zawodników mamy w naszej kadrze wierzę, że w przyszłości juniorzy z Volvo Youth Sailing Team Poland dołączą do światowej czołówki zawodowych żeglarzy, odnosząc sukcesy na arenie międzynarodowej – powiedział Arkadiusz Nowiński, prezes Volvo Polska.

Volvo Youth Sailing Team Poland to grupa najlepszych polskich młodych żeglarzy. Łączy ich przede wszystkim pasja, zapał do pracy, chęć sportowej rywalizacji i głód sukcesów. Już od swoich najmłodszych lat wiedzieli, że chcą oddać się żeglarskiej pasji.  – Przygodę z żeglarstwem rozpoczęłam w wieku 7 lat. Początkowo była to czysta zabawa, jednak szybko przerodziła się ona w życiową pasję. W zeszłym roku odniosłam swój największy dotychczasowy sukces, jakim było Wicemistrzostwo Świata i Europy na łódce klasy Laser 4,7 – mówi 16-letnia Magda Kwaśna, która aktualnie przygotowuje się do regat w Portugalii oraz Mistrzostw Świata Juniorów w Dziwnowie w klasie Laser Radial. Pomimo młodego wieku, żeglarze Volvo Youth Sailing Team Poland wiedzą do czego dążą. – Pływanie to nie tylko pasja, to również określony styl życia. Windsurfing sprawia, że wyznaczam sobie cele, narzucam dyscyplinę i z całych sił dążę do realizacji planu. Nie ma drogi na skróty – dodaje Radek Furmański, Wicemistrz Europy i drugi Wicemistrz Świata ISAF z 2013 r., najbardziej prestiżowych regat juniorskich na świecie, nazywanych „małymi Igrzyskami Olimpijskimi”.

Tylko najwyższe cele

Choć portfolio osiągnięć zawodników Volvo Youth Sailing Team Poland wygląda imponująco, ich sportowe kariery są tak naprawdę dopiero u progu rywalizacji na najwyższym, światowym szczeblu. –  W obecnym sezonie chciałbym przede wszystkim obronić tytuł Wicemistrza Europy juniorów oraz tytuł Drugiego Wicemistrza Świata ISAF. Jeśli chodzi o plany na przyszły rok to moim głównym celem będzie dostanie się do Kadry Narodowej seniorów, gdzie mógłbym trenować z najlepszymi, np. Piotrem Myszką lub Przemysławem Miarczyńskim  – dodaje Radek.

Wspieranie sportu jest jednym z elementów strategii Volvo Polska. Firma aktywnie angażuje się w działalność sportową poprzez sponsorowanie takich imprez jak Maraton Warszawski, Maraton Poznański, serię zawodów Volvo MTB Maraton oraz Volvo Triathlon Series.

Volvo jest marką wybieraną przez polskich sportowców. Naszymi samochodami jeżdżą m.in. kolarz i uczestnik 21 Grand Tourów – Sylwester Szmyd, żeglarz – Zbigniew Gutkowski oraz siatkarze Łukasz Żygadło i Michał Winiarski.

 


[1] Informacje o klasach żeglarskich: http://sport.pya.org.pl/klasy_zeglarskie/klasy_olimpijskie/windsurfing_rs_x

Materiały powiązane