Komunikaty prasowe

„Wypożyczalnia choinek Volvo” – ciesz się, pielęgnuj i zwróć naturze

W obliczu postępujących zmian klimatycznych i degradacji środowiska naturalnego, ekologiczny styl życia przestaje stanowić hobby wąskiej grupy osób i zaczyna być społeczną koniecznością. Prawie 40 milionów mieszkańców Polski poprzez swoje codzienne decyzje wpływa na stan zasobów przyrody – wody, gleby i powietrza. Racjonalne nawyki świąteczne również przyczyniają się do zmniejszenia ilości powstających odpadów oraz obniżenia emisji dwutlenku węgla, którego wysoki poziom w atmosferze stanowi przyczynę postępujących zmian klimatu. W ramach akcji społecznej „Wypożyczalnia choinek Volvo” wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia i Ambasadą Szwecji podpowiadamy, jak spędzić te kilka wyjątkowych dni w sposób przyjazny środowisku naturalnemu.

 • Udając się na zakupy zabierzmy ze sobą torby wielokrotnego użytku. Dzięki temu nie będziemy musieli korzystać z foliowych jednorazowych torebek, które będą zalegały na wysypiskach śmieci przez wiele lat.
 • Kupujmy mniej produktów, ale w większych opakowaniach.
 • Nie kupujmy produktów opakowanych wielokrotnie, np. w dodatkowe kartoniki. Zrezygnujmy z wielokrotnego opakowywania prezentów. Opakowania po produktach starajmy się wykorzystać do przechowywania domowych drobiazgów.
 • Wybierajmy produkty dobrej jakości i sprawdzonych producentów. Większe prawdopodobieństwo, że są one wykonane z komponentów umożliwiających recykling.
 • Nie marnujmy jedzenia. Nie ma sensu przygotowywać zbyt dużej jego ilości, którą następnie wyrzucimy.
 • Segregujmy śmieci, oddzielając surowce, czyli to, co można ponownie wykorzystać. Oddzielmy metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło i odpady biodegradowalne (np. resztki jedzenia).
 • Nie wysyłaj papierowych kartek świątecznych. Lepiej jest skorzystać z kartek internetowych lub zadzwonić z życzeniami.
 • Zrezygnujmy z nadmiernych ozdób choinkowych, które są najczęściej wykonane z niskiej jakości tworzyw sztucznych, a ponadto obciążają choinkę. Zamiast tego zróbmy razem z bliskimi ozdoby z papieru lub składników naturalnych.
 • Na choinkę zamiast najczęściej używanych zwykłych lampek, wybierzmy diodowe lampki LED. Technologia diodowa ma szereg zalet: przede wszystkim lampki takie zużywają znacznie mniej energii (nawet do ok. 90%) niż tradycyjne, a także są znacznie trwalsze.

Koniecznie wybierzmy prawdziwą choinkę! Sztuczna będzie rozkładać się setki lat, a jej recykling jest właściwe niemożliwy ze względu na trudność w oddzieleniu metalowego szkieletu od wielu metrów zielonego plastiku. Żywa choinka jest ekologicznym i lepszym wyborem. Przed zakupem warto upewnić się, że miejsce jej pochodzenia jest sprawdzone i legalne, co gwarantują nam certyfikaty. Dobrym i coraz popularniejszym pomysłem jest także wypożyczenie choinki, a następnie jej zwrot do ponownego zasadzenia w lesie. Jest to najbardziej przyjazne naturze rozwiązanie, ponieważ zapobiega wycinaniu drzewek i wyrzucaniu ich na śmieci. Tymczasem każde żywe drzewko oznacza więcej tlenu i mniej dwutlenku węgla. Warto zatem zadbać, aby „pracowało” dla nas jeszcze przez wiele lat.

W ramach akcji „Wypożyczalnia choinek Volvo” z salonów Autoryzowanych Dealerów Volvo można odebrać żywą choinkę, którą po okresie 2 tygodni należy zwrócić do ponownego zasadzenia. Akcja rozpoczyna się 17 grudnia. Szczegóły znajdują się na stronie www.chhoinkavolvo.pl

Świąteczne podróże w wersji eko

Podczas świąt odwiedzamy bliskich i dalszych krewnych i znajomych. Nierzadko pokonujemy setki kilometrów, aby spędzić choć trochę czasu z ważnymi dla nas osobami. Planując podróż postarajmy się wziąć pod uwagę jej wpływ na środowisko naturalne. Podczas akcji społecznej „Wypożyczalnia choinek Volvo” wspólnie z Fundacją Nasza Ziemia i Ambasadą Szwecji zwracamy uwagę, jak poprzez drobne decyzje podejmowane przez nas każdego dnia możemy poprawić stan środowiska naturalnego.

 • Jeśli możesz gdzieś pójść piechotą, zrób to zamiast korzystać z samochodu. Przyniesie to korzyść przede wszystkim Twojemu zdrowiu.
 • Mieszkając w mieście, rozważ dojechanie na miejsce komunikacją miejską. Jeśli jesteś osobą pełnoletnią i planujesz konsumpcję alkoholu jest to konieczne!
 • Jeżeli korzystasz z samochodu o tradycyjnym silniku, zadbaj o jego dobry stan i sprawdź ciśnienie w oponach, dzięki temu możesz zmniejszyć zużycie paliwa o kilkanaście procent.
 • Prowadź spokojnie, bez gwałtownych przyspieszeń i hamowania, nie przekraczaj prędkości 100-120 km/h – niewiele dłużej będziesz jechać, a spalisz mniej paliwa i wyemitujesz mniej dwutlenku węgla.
 • Zabierz ze sobą znajomych, którzy jadą w tym samym kierunku.
 • Wyłączaj silnik zawsze podczas przerw w podróży.

Volvo wierzy w długofalowe rozwiązania, które zapewniają korzystny wpływ na środowisko
i życie człowieka. Dlatego marka podjęła zobowiązanie, że od 2019 roku każdy nowy model Volvo będzie wyposażony w silnik eletryczny – podstawowy lub wspomagający. Celem Volvo jest produkowanie wyłącznie niskoemisyjnych samochodów, opartych o napęd w pełni elektryczny, umożliwiający całkowitą ciszę i brak spalin.

Akcja społeczna „Wypożyczalnia choinek Volvo” zachęca do podejmowania odpowiedzialnych decyzji z myślą o ochronie środowiska naturalnego. W jej ramach od 17 grudnia z salonów Autoryzowanych Dealerów Volvo można odebrać żywą choinkę, którą po okresie 2 tygodni należy zwrócić do ponownego zasadzenia. Każda wycięta choinka oznacza mniej tlenu i więcej dwutlenku węgla, a więc bardziej zanieczyszczone powietrze i zwiększenie między innymi ryzyka smogu. Wypożyczenie choinki, a następnie ponowne jej zasadzenie jest najlepszym sposobem na zminimalizowanie śladu ekologicznego, czyli zużycia zasobów naturalnych w stosunku do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię. Szczegóły znajdują się na stronie www.chhoinkavolvo.pl

Podczas świątecznego spaceru w lesie pomyślmy o jego ochronie

W czasie świątecznych spotkań z najbliższymi zadbajmy o porcję ruchu. Wstając od stołu i udając się na spacer spalamy zbędne kalorie, zapewniamy sobie lepszy sen oraz zapobiegamy wielu chorobom wynikającym z siedzącego trybu życia. Nawet półgodzinny spacer pomoże w dotlenieniu organizmu. Jest to o tyle istotne, że większość osób mieszkających w miastach oraz pracujących w biurach ma na co dzień za mało tlenu lub oddycha powietrzem zanieczyszczonym tlenkami siarki, azotu czy węgla oraz sadzą. Na jakość powietrza, którym oddychamy wpływają spaliny, fabryki, coraz większa liczba samochodów, palenie węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w piecach.

Najczystsze powietrze znajdziemy w lasach, które zajmują 28 proc. powierzchni Polski. Drzewa pełnią bardzo ważną rolę w oczyszczaniu powietrza. Pochłaniają substancje toksyczne, takie jak dwutlenek węgla, neutralizują hałas, zatrzymują naturalną wilgoć powietrza i regulują klimat. Przebywanie w lesie sprzyja relaksowi i uspokojeniu, poprawia samopoczucie.

Odwiedzając las trzeba zachować wobec niego szacunek – nie śmiecić, nie zaprószać ognia, nie niszczyć roślin i nie hałasować – to płoszy ptaki i zwierzęta. Jedną z form ochrony lasów jest także zapobieganie wycinaniu drzew, a więc także świątecznych choinek. Co roku wycina się ich aż 6 milionów – tylko po to, aby przez kilkanaście dni ozdabiały domy, a następnie wylądowały w śmietniku. Wypożyczenie choinki, a następnie ponowne jej zasadzenie jest o wiele lepszym sposobem na zachowanie tradycji, a jednocześnie zminimalizowanie śladu ekologicznego, czyli zużycia zasobów naturalnych w stosunku do możliwości ich odtworzenia przez Ziemię.

Z myślą o ochronie środowiska naturalnego i zapobieganiu niekorzystnym zmianom klimatycznym, Volvo po raz drugi organizuje akcję „Wypożyczalnia choinek”, która zachęca do podejmowania odpowiedzialnych, proekologicznych decyzji. W ramach akcji z salonów Autoryzowanych Dealerów Volvo na terenie całej Polski można odebrać żywe, ukorzenione drzewko. Podczas pobytu w domu opiekuna choinka powinna zostać otoczona troskliwą opieką. Należy podlewać ją 5 razy. Nie można jej przegrzewać, stawiać blisko kaloryfera i bezpośrednio na ogrzewanej podłodze. Nie powinno się jej niszczyć ani ucinać gałęzi, korzeni i pędów. Niekorzystnie działa na nią także pokrywanie nabłyszczającymi sprejami lub sztucznym śniegiem. Ozdoby zawieszane na choince powinny być lekkie.

W ubiegłym roku Volvo przeprowadziło pilotażową akcję obejmującą wypożyczenie choinek
w doniczkach. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem – udało się ocalić 200 żywych choinek.
W tym roku marka zwiększa skalę działania i zapewniła 500 choinek. Dodatkowo za każde wypożyczone drzewko zobowiązuje się do zasadzenia kolejnych dziesięciu, co łącznie umożliwi zwrócenie naturze
5 tysięcy choinek. Udział w akcji pozwala więc zadbać o środowisko naturalne poprzez wsparcie rozwoju zasobów leśnych o nowe sadzonki.

Partnerami akcji „Wypożyczalnia choinek Volvo” są: Ambasada Szwecji i Fundacja Nasza Ziemia. Szczegóły znajdują się na stronie www.choinkavolvo.pl

 

 

 

Materiały powiązane