Komunikaty prasowe

Your Concept Car – samochód przyszłości stworzony przez kobiety po raz pierwszy w Polsce!

Volvo Auto Polska, w ramach projektu Volvo Design, jako pierwsza firma motoryzacyjna sprowadziła do Polski samochód koncepcyjny stworzony wyłącznie przez kobiety. Your Concept Car został zaprojektowany przez zespół złożony z sześciu kobiet, posiadających ogromne doświadczenie w wielu dziedzinach związanych z motoryzacją. Dzięki ich zaangażowaniu powstał niepowtarzalny samochód, który niezwykłymi rozwiązaniami wykracza daleko w przyszłość.

YCC (Your Concept Car) został stworzony przez kobiety z myślą o nowoczesnym użytkowniku. Projektantki samochodu przyszłości YCC kierowały się mottem: „Jeśli sprostasz oczekiwaniom kobiet, przekroczysz oczekiwania mężczyzn.” Do Polski przyjechały dwie z nich – Lena Ekelund, która zaprojektowała rozwiązania przestrzeni bagażowej oraz Camilla Palmertz, koordynatorka ekipy inżynierów, odpowiedzialna za techniczna stronę projektu.

YCC jest samochodem studyjnym. Eksponując go, Volvo chce podzielić się ze światem nowymi pomysłami i rozwiązaniami. „Samochód koncepcyjny pokazuje sposób myślenia danej firmy o motoryzacji. Tak naprawdę jest on raczej ideą samochodu, niż autem sensu stricte. Pomysły w nim zastosowane odzwierciedlają kreatywne myślenie projektantów, nieograniczone wymaganiami budżetowymi czy produkcyjnymi. Tylko w taki sposób mogą powstawać śmiałe, innowacyjne rozwiązania, które nie miałyby szansy pojawić się przy projektowaniu samochodów seryjnych. Jednocześnie część z nich trafia z czasem do produkcji, stając się standardem i rzeczą oczywistą”, powiedział Paweł Kacprzyk, Prezes Volvo Auto Polska.

Samochód jest przyjazny kobietom, dzięki licznym innowacjom i praktycznym rozwiązaniom. Gdy skrzydło drzwi otwiera się do góry, próg odchyla się w dół, ułatwiając kierowcy i pasażerom wsiadanie i wysiadanie, bez obawy o otarcie się o ubłocone nadwozie i zabrudzenie ubrania. Dzięki specjalnemu ogumieniu, nawet po przebiciu opony, autem można dojechać do serwisu.

Zgodnie z filozofią projektowania, jeśli tylko jakiekolwiek rozwiązanie pozwalało na dopasowanie samochodu do kierowcy, należało je wprowadzić. Ponieważ wysokość obcasów w butach może być inna każdego dnia, wprowadzono regulację położenia podparcia pod piętami kierowcy. Zagłówki przystosowane są do różnego stylu uczesania, na przykład spięcia włosów „w koński ogon”. Dzięki przeniesieniu przełącznika zmiany biegów w okolice kierownicy oraz zastosowaniu automatycznego hamulca postojowego sterowanego elektronicznie, projektantki zyskały w samochodzie przestrzeń do zagospodarowania pomiędzy fotelami. To miejsce idealne do przechowywania rzeczy, które mogą być przydatne w podróży, takich jak torebka, klucze czy laptop.

Projektantki zauważyły również, że główną funkcją tylnych siedzeń nie jest pomieszczenie pasażerów – przystosowano je więc przede wszystkim do przewożenia bagażu. W YCC zmieszczą się nesesery, walizki i torby pełne sportowego sprzętu. Bagażnik jest na tyle duży, by pomieścić zestaw kijów golfowych.

YCC to także kilka rodzajów tapicerek, które można zmieniać w zależności od nastroju, albo koloru sukienki. Samochód ma również opcję indywidualnie dobranej pozycji za kierownicą. W punkcie dealerskim dokonuje się skanowania sylwetki kierowcy. Następnie uzyskane dane wykorzystywane są do wyznaczenia odpowiedniej pozycji za kierownicą. Niezbędne informacje zostają zapisane w postaci cyfrowej w osobistym kluczyku użytkownika.

Rozwiązania, jakie zostały w zastosowane w Your Concept Car pokazują, że kobiecy zespól potrafi tworzyć bardzo kreatywne rozwiązania. YCC ze względu na swoją niepowtarzalność można nazwać dziełem sztuki, w którym odważny design został połączony z niezwykłą funkcjonalnością. Samochodu nie można kupić w salonie, nie jest on produkowany seryjnie. Jedyny istniejący egzemplarz zostanie zaprezentowany w Domu Volvo 19 maja na specjalnym pokazie.

Samochód YCC został prezentowany w ramach projektu Volvo Design, mającego na celu edukację i promocję współczesnego wzornictwa przemysłowego. Na projekt składają się wystawy polskich projektantów, spotkania z designerami oraz prelekcje ekspertów i osobowości ze świata sztuki w ramach Volvo Design Academy. Planowana jest również wystawa szwedzkiego designu. W przyszłości Volvo zamierza wspierać również młodych, ambitnych projektantów.

Więcej informacji w dziale: MATERIAŁY DLA MEDIÓW (Kobieca grupa odniesienia, Sylwetki projektantek)

Materiały powiązane