Komunikaty prasowe

Załoga ABN Amro 1 triumfatorem regat Volvo Ocean Race 2005/2006

Ceremonią wręczenia nagród w Svenska Exhibition Centre w Geteborgu zakończyły się największe załogowe regaty dookoła świata – Volvo Ocean Race. W obecności 120 tysięcy osób oraz gości honorowych ze szwedzkiej rodziny królewskiej nagrodę główną – Waterford Crystal Fighting Finish Trophy – za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, otrzymali żeglarze z ABN Amro 1.

Nagrodę Wallenius Wilhelmsen Ocean Watch Environment Award otrzymała załoga Brasil 1. GANT Time Hour Record Award zdobył ABN Amro 2 z wynikiem 562,96 Mm/24h. Załoga ABN Amro 2 otrzymała także Nagrodę Mediów. Najlepszą załogą w wyścigach przybrzeżnych okazała się ABN Amro 1, a specjalna nagroda dla żeglarza, który odniósł 3 zwycięstwa w Volvo Ocean Race przypadła Markowi Christensen.

Regaty Volvo Ocean Race 2005/2006 rozpoczęły się 5 listopada 2005 r. wyścigami portowymi u wybrzeży hiszpańskiego portu Sanxenxo. Pierwszy etap wyścigu wystartował 12 listopada z Vigo. Na żeglarzy z siedmiu załóg czekało ośmiomiesięczne zmaganie z żywiołem, własną słabością i czasem. Od rozpoczęcia regat, w 225 dni pokonali ponad 31 tysięcy mil morskich i odwiedzili 10 miast na 5 kontynentach.

Wszystkie emocjonujące momenty wyścigu śledził z obiektywem Oskar Kihlborg, oficjalny fotograf Volvo Ocean Race 2005-2006. W celu przybliżenia polskim miłośnikom żeglarstwa klimatu tych największych światowych regat, Volvo Auto Polska zaprosiło do Polski Oskara Kihlborga, aby zaprezentował tutaj swoje zdjęcia dokumentujące poprzednie edycje regat. Wystawa fotografa w Polsce rozpoczęła się od wernisażu zdjęć w restauracji Boathouse z udziałem przedstawicieli świata kultury, mediów i klientów Volvo. Następnie warszawiacy mogli przez miesiąc podziwiać te niezwykłe, pełne emocji i pasji prace na ogrodzeniu Łazienek Królewskich.

„Moim zadaniem jest pokazać światu czym jest Volvo Ocean Race. To nie tylko rywalizacja pomiędzy jachtami, to także szczęście i smutek, pot i łzy, wysoka technologia i piękno natury. Chcę, aby moje zdjęcia odzwierciedlały to wszytko”, powiedział Oskar Kihlborg podczas wernisażu w Warszawie.

Prezentowane zdjęcia przedstawiały szwedzką załogę jachtu SEB, której Oskar towarzyszył podczas poprzedniej edycji Volvo Ocean Race 2001-2002 oraz zmagania żeglarzy podczas Volvo Baltic Race 2004. Po zakończeniu wystawy w Warszawie mogli je zobaczyć w siedzibach Autoryzowanych Dealerów Volvo  mieszkańcy  Krakowa, Wrocławia, Szczecina, Rzeszowa, Poznania, Lublina, Katowic, Gdańska, Bydgoszczy i Bielska-Białej. Wystawa była także jedną z atrakcji prestiżowego festiwalu filmowego Camerimage, który odbył się w Łodzi na przełomie listopada i grudnia 2005 r.

Będąc sponsorem tytularnym największych regat dookoła świata Volvo Ocean Race, sponsorem największych regat organizowanych na Morzu Bałtyckim – Volvo Baltic Race oraz żeglarskich mistrzostw świata dla młodzieży – Volvo Youth Sailing, firma jest jednym z najbardziej aktywnych partnerów światowego żeglarstwa.

Z okazji regat Volvo Ocean Race, Volvo Cars Corporation stworzyło również limitowaną edycję samochodów Volvo.  Specjalne wersje V70, XC70, XC90 to esencja żeglarskiego ducha. Stylistyka samochodów zdecydowanie nawiązuje do klimatu regat – od koloru lakieru po wykończenie wnętrza samochodu. Kolorystyka bazuje na metalicznych odcieniach granatu i niebieskiego. Dla wyróżnienia limitowanej edycji wybranych modeli Volvo, użyto metalizowanego lakieru w kolorze Ocean Blue Metalic oraz listew zewnętrznych w kolorze Electric Silver Metalic. Dla zapewnienia wyjątkowego komfortu jazdy modele limitowanej edycji wyposażono w lampy bi-ksenonowe przednie. W trosce o bezpieczeństwo i wygodę we wszystkich modelach zastosowano układ wspomagania parkowania tyłem PARK ASSISTANCE SYSTEM. Więcej informacji o wyścigu i limitowanych modelach Volvo można znaleŸć pod adresem www.volvooceanrace.pl

Materiały powiązane