Komunikaty prasowe

Zasilaj swoje życie dzięki Volvo EX90

Wielu z nas dba o środowisko naturalne najlepiej, jak potrafi: poddając materiały recyklingowi, gotując w sposób generujący mniej odpadów spożywczych, czy też jeżdżąc samochodem elektrycznym. Jednakże, gdy chodzi o bardziej zrównoważone wykorzystanie energii, trudno jest określić, jak zwiększyć udział odnawialnych źródeł w używanej energii elektrycznej.

Podczas gdy poziom elektryfikacji w społeczeństwie jest coraz wyższy, a samochody odgrywają kluczową rolę w zielonej transformacji, zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną może prowadzić do znacznego obciążenia sieci.

Wierzymy, że dzięki ładowaniu dwukierunkowemu samochód elektryczny może przyczynić się do zmniejszenia tego obciążenia. Kiedy jest podłączony do sieci w domu, może tworzyć z innymi pojazdami elektrycznymi wirtualny magazyn energii. Po odłączeniu od zasilania może być baterią na kołach, zasilającą Twoje życie w podróży. W sam raz do gotowania czy też zasilania narzędzi elektrycznych.

Kliknij tutaj, aby obejrzeć film

Pierwszy samochód Volvo z ładowaniem dwukierunkowym

Elektryczne Volvo EX90, które zostanie pokazane 9 listopada, będzie pierwszym samochodem Volvo przygotowanym sprzętowo do ładowania dwukierunkowego.

Ładowanie dwukierunkowe, które początkowo dostępne będzie na wybranych rynkach, ma potencjał, aby pomóc w tańszym, bardziej wydajnym i zrównoważonym wykorzystaniu energii.

W połączeniu z możliwościami inteligentnego ładowania, wprowadzanymi do aplikacji Volvo Cars na smartfony, Volvo EX90 umożliwi Ci ładowanie samochodu na żądanie, gdy ceny prądu są niskie – zazwyczaj oznacza to sytuację, gdy w miksie energetycznym jest więcej odnawialnych źródeł energii – i przechowywanie jej na później.

Po wprowadzeniu na rynek ładowanie dwukierunkowe w Volvo EX90 umożliwi Ci zasilanie domu oraz urządzeń elektrycznych.

Dzięki Volvo EX90 zasilisz swoje życie – mówi dyrektor ds. ekosystemu elektryfikacji, Olivier Loedel. Baterię można wykorzystać na wiele sposobów: poczynając od doładowania roweru elektrycznego w czasie podróży po podłączenie kuchenki turystycznej na świeżym powietrzu podczas weekendowego biwaku. Może nawet zasilać dom podczas godzin szczytu, gdy obowiązują najdroższe taryfy.

Oprócz możliwości ładowania sprzętu AGD i innych urządzeń, Twój samochód będzie mógł pomóc innym, przekazując część swojej energii kompatybilnym samochodom Volvo. I odwrotnie, Ty też nie musisz się martwić tak bardzo o niski poziom naładowania. Możesz przyjąć taką samą pomoc od innych użytkowników Volvo.

Bi-directional Charging
Ładowanie Car2grid i Car2home

Gdzie będzie to możliwe, cały proces ładowania będzie automatyczny i zarządzany w całości przez funkcję inteligentnego ładowania w aplikacji Volvo Cars. Bazowy algorytm dba również o to, aby ładować i rozładowywać baterię w ograniczony sposób, maksymalnie ograniczając degradację baterii.

Poza siecią

W zależności od zasad obowiązujących na poszczególnych rynkach energetycznych ładowanie dwukierunkowe może również pozwolić klientom na wspieranie sieci na różne sposoby. Mowa tu m.in. o pobieraniu większej ilości energii w okresach, gdy występuje nadwyżka energii odnawialnej lub odsprzedawanie jej w godzinach szczytowego wykorzystania, gdy występuje większe zapotrzebowanie. Jeśli w przyszłości większość samochodów będzie miała taką funkcję, sieć będzie częściej zrównoważona. Mogłoby to zwiększyć jej ogólną stabilność poprzez zmniejszenie potencjalnych strat energii ze źródeł odnawialnych w czasie, gdy produkcja przewyższa zapotrzebowanie.

Wyobraźmy sobie następujący scenariusz: wracasz z pracy do domu z dużym zapasem energii w baterii, która wcześniej została naładowana tańszym i czystszym prądem. Wieczorem, gdy ceny energii elektrycznej są wyższe, Twój samochód może być podłączony do sieci i oddawać energię. Ponieważ jest ona zazwyczaj tańsza, gdy źródła neutralne dla klimatu mają większy udział w zasilaniu, taka transakcja energetyczna może zaoszczędzić pieniądze na rachunku za prąd i jednocześnie oddać czystą energię do sieci.

Bi-directional Charging

Wierzymy w przyszłość, w której nasi klienci mogą wspierać sieć za pomocą tej technologii, umożliwiając bardziej wydajne i zrównoważone wykorzystanie energii elektrycznej w życiu codziennym – mówi Olivier Loedel.

Planujemy wprowadzić do oferty sprzęt potrzebny do tego, by zacząć korzystać z funkcji ładowania dwukierunkowego, w tym zaawansowanego Wallboxa i domowy system zarządzania energią. Dostępne będą również inne akcesoria, takie jak wtyczki adapterowe do urządzeń i kable do ładowania innych samochodów.

Drobny druk

  • Opisano tu przyszłe technologie i funkcje, których możliwości mogą się różnić. Mogą one nie być dostępne na wszystkich rynkach i nie będą standardem na każdym rynku ani dla każdego modelu.
  • Oferta ładowania dwukierunkowego zostanie początkowo wprowadzona na wybranych rynkach. Obecnie badamy, jakie przypadki użycia będziemy mogli zaoferować w różnych miejscach.
  • Wyposażymy Volvo EX90 w sprzęt niezbędny do obsługi sieci i obecnie oceniamy, na których rynkach będzie można zaoferować to rozwiązanie naszym klientom.

——————————-

Volvo Cars w 2021 roku
Grupa Volvo Car zanotowała zysk operacyjny w wysokości 20,3 mld koron (SEK). Przychody w 2021 roku wyniosły 282,0 mld koron, zaś światowa sprzedaż osiągnęła poziom 698 700 samochodów.

O Volvo Car Group
Firma Volvo Cars została założona w 1927 r. Obecnie Volvo to jedna z najbardziej znanych i cenionych marek samochodów na świecie, obecna w ponad 100 krajach. Spółka Volvo Cars notowana jest na giełdzie Nasdaq Stockholm, jej akcje oznaczone są symbolem „VOLCAR B”.

Volvo Cars dąży do zapewnienia klientom swobody poruszania się w sposób spersonalizowany, zrównoważony i bezpieczny. Znajduje to odbicie w planach sprzedaży od 2030 roku wyłącznie samochodów elektrycznych. Volvo Cars zobowiązuje się również do ciągłego zmniejszania śladu węglowego, a celem firmy jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2040 r.

W grudniu 2021 r. firma Volvo Cars zatrudniała ok. 41 000 pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy. Siedziba główna Volvo Cars, dział rozwoju produktu, marketingu i administracji znajduje się w Goeteborgu w Szwecji. Główne zakłady produkcyjne spółki znajdują się w Goeteborgu (Szwecja), Gandawie (Belgia), Karolinie Południowej (USA), Chengdu, Daqing i Taizhou (Chiny). Firma ma również centra rozwojowe i projektowe w Goeteborgu, Camarillo i Sunnyvale (USA) oraz Szanghaju (Chiny).

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:

Volvo Cars – Relacje z mediami

+46 31-59 65 25

media@volvocars.com

Volvo Cars – Relacje z inwestorami

John Hernander

+46 31-793 94 00

investors@volvocars.com

Słowa kluczowe:

Informacja prasowa, wiadomości o produktach, 2022 r., EX90

Opisy i fakty w tym materiale prasowym odnoszą się do międzynarodowego asortymentu samochodów Volvo Cars. Opisane cechy mogą być opcjonalne. Specyfikacje pojazdów mogą się różnić w zależności od kraju i mogą ulec zmianie bez uprzedniego powiadomienia.

Materiały powiązane