Komunikaty prasowe

Zmodernizowane Volvo XC90 z nowoczesnym rzędowym silnikiem sześciocylindrowym o pojemności 3,2 litra

ˇ Zmodyfikowana stylistyka, silniej nawiązująca do auta osobowego
ˇ Zmienione wnętrze
ˇ Oferta silników bogatsza o nowoczesny sześciocylindrowy rzędowy silnik 3,2 litra
ˇ Poprawiona kontrola dzięki nowemu, współpracującemu z kamerą układowi wspomagającemu parkowanie
ˇ Œwiatowej klasy audio z głośnikami Dynaudio oraz Dolby Pro Logic II
ˇ 50 procent produkcji trafi do Stanów Zjednoczonych

Volvo XC90 zdobyło rynek pojazdów SUV szeregiem innowacji, które nadały temu segmentowi zupełnie nowy wymiar.
Obecnie, zaledwie trzy lata po premierze tego modelu, Volvo Cars wprowadza zmodernizowane XC90 – z niezłomnym postanowieniem utrzymania pozycji lidera.
„W segmencie luksusowym przesuwamy się ostrożnie w górę. W celu dalszego zwiększenia atrakcyjności cieszącego się powodzeniem XC90, podnieśliśmy w nim komfort do poziomu luksusowej limuzyny.” – mówi Fredrik Arp, prezes i dyrektor naczelny Volvo Cars.
Nowe XC90 ma wzmocnić pozycję Volvo w segmencie SUV, jaką zapewniła tej marce owacyjnie przyjęta pierwsza generacja tego modelu.
„Uważnie wsłuchując się w głosy naszych klientów wprowadziliśmy modyfikacje, które zwiększą konkurencyjność naszych samochodów po obu stronach Atlantyku. Dysponowaliśmy przy tym konstrukcją, która już odniosła sukces, więc naszym celem były nie poważniejsze zmiany, ale raczej drobne korekty.” – mówi Fredrik Arp.
„Bardziej wystylizowane linie, ciekawsze materiały wykończeniowe oraz bardziej emocjonujące doznania za kierownicą bez uszczerbku dla kwestii bezpieczeństwa, jednostek napędowych i ochrony środowiska.” – wylicza Arp.

Kontynuacja sukcesu
Volvo XC90 okazało się niezwykłym sukcesem rynkowym Volvo Cars. Jego początkowa produkcja na poziomie 50000 sztuk rocznie była z powodzeniem zwiększana, by w 2005 roku przekroczyć poziom 90000 samochodów, jakie opuściły szwedzką fabrykę w Torslanda. Produkcja zmodernizowanego Volvo XC90 rusza wiosną 2006 r.
Największym rynkiem dla tego modelu pozostaną Stany Zjednoczone, wchłaniając 50 procent ogólnej ilości. Następne w kolejności to Wielka Brytania, Niemcy, Kanada i Hiszpania.

Nowa, wysoce zaawansowana rzędowa szóstka
Gama silników rozszerzyła się w ostatnim roku o trzy nowe jednostki.
Do wysoce sprawnej i niezwykle zwartej jednostki V8 (315 KM, 440 Nm) oraz zmodernizowanego pięciocylindrowego turbodiesla D5 (185 KM, 400 Nm) z filtrem cząstek stałych dołączył własnej konstrukcji sześciocylindrowy silnik o pojemności 3,2 litra, który zadebiutował w nowym Volvo S80. Jest to wysoce zaawansowana technicznie jednostka – o wymiarach zewnętrznych i zużyciu paliwa jak w przypadku silnika pięciocylindrowego. Wykonany w większości ze stopu aluminium rozwija moc 238 KM i zapewnia moment obrotowy o wartości 320 Nm.
Wszystkie rodzaje silników, za wyjątkiem 2,5-litrowego z turbodoładowaniem, współpracują z sześciostopniową automatyczną skrzynią biegów Geartronic oraz udoskonalonym układem przeniesienia napędu na 4 koła z funkcją Instant Traction.
„Doskonałe sześcio- i ośmiocylindrowe silniki pozwalają poszerzyć krąg potencjalnych odbiorców w Stanach Zjednoczonych. W Europie oferujemy silniki benzynowe oraz Diesla, które wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów łącząc osiągi z aspektami proekologicznymi.” – mówi Hans Wikman, wiceprezes ds. samochodów osobowych odpowiedzialny za S60, V70, XC70, S80 oraz XC90 w Volvo Car Corporation.

Błyskawiczna reakcja i wysokie osiągi
Nowa rzędowa szóstka wyróżnia się błyskawiczną reakcją i wysokimi osiągami, zapewniając XC90 doskonałe własności jezdne. Są to kluczowe elementy, jakich należy oczekiwać od samochodu w segmencie SUV. Równocześnie silnik ten ma bardzo umiarkowany apetyt na paliwo. Zaś jego niewielkie wymiary i poprzeczne ustawienie przyczyniają się do większego bezpieczeństwa biernego pasażerów samochodu.
Zaawansowany technicznie układ rozrządu ze zmiennymi fazami dla zaworów dolotowych przyczynia się zarówno do poprawy osiągów, jak i wyjątkowo niskiego zużycia paliwa. Po stronie dolotowej zastosowano płynną regulację faz rozrządu (Variable Cam Timing – VCT) oraz zmienny profil krzywek (Cam Profile Switching – CPS).
Zmienny profil krzywek dla zaworów dolotowych umożliwia uzyskanie dwóch różnych stopni otwarcia tych zaworów w zależności od prędkości obrotowej i stanu obciążenia silnika – przy ekonomicznej jeŸdzie zawór unoszony jest na mniejszą wysokość, a gdy potrzeba więcej mocy – otwiera się bardziej. W ten sposób uzyskuje się jakby dwa silniki w jednym.
Dzięki zmiennej geometrii kolektora dolotowego (VIS) jego objętość dostosowywana jest do aktualnych warunków pracy silnika, pozwalając uzyskać maksimum osiągów silnika w całym zakresie jego prędkości obrotowych.

Zwarta budowa przyczynia się do większego bezpieczeństwa biernego
Pomimo pojemności skokowej wynoszącej 3,2 litra, silnik ten ma niezwykle zwartą budowę. Dzięki temu w razie kolizji jest mniej narażony na przemieszczenie wzdłuż osi podłużnej samochodu, co minimalizuje ryzyko naruszenia integralności kabiny.
Swoje zwarte wymiary silnik ten zawdzięcza między innymi umiejscowieniu osprzętu – np. pompy wspomagania układu kierowniczego oraz sprężarki klimatyzacji – z tyłu, nad skrzynią biegów. Przekazywanie napędu odbywa się za pośrednictwem kół zębatych na końcu wału korbowego (Rear End Ancillary Drive – READ). Osadzony w kadłubie silnika alternator ma napęd bezpośredni. Ponadto tłumik drgań stosunkowo długiego wału korbowego umiejscowiony jest wewnątrz kadłuba silnika.

Nadwozie o bardziej opływowych i ekskluzywnych liniach
Jednym z zamierzonych efektów poddania nadwozia XC90 zmianom było uzyskanie bardziej nowoczesnego i eleganckiego wyglądu. Osiągnięto to poprzez między innymi modyfikację osłony chłodnicy – która ma teraz więcej chromu, oraz zderzaków – które są w większym stopniu polakierowane. Zmieniono kształt linii tylnych świateł, a reflektory w zderzakach otoczone są chromowanymi obwódkami.
Wszystkie wersje XC90 mają teraz lakierowane listwy boczne oraz klamki drzwi. Jako wyposażenie opcjonalne dostępne są nowe nakładki nadkoli, teraz częściowo polakierowane w kolorze nadwozia. Zewnętrzne lusterka wsteczne są również częściowo lakierowane i mają wbudowane kierunkowskazy. Równocześnie wprowadzono pewną modyfikację działania kierunkowskazów: krótkie naciśnięcie dŸwigni ich przełącznika powoduje trzykrotne błyśnięcie. Gamę kolorów nadwozia rozszerzono o dwa nowe odcienie: metaliczny srebrny „Electric Silver” oraz przeznaczony wyłącznie dla modelu XC90 niebieski „Shadow Blue”. Wprowadzono również nowy wzór tarcz kół ze stopu aluminium Camulus 8 x 18 cali, przygotowanych specjalnie do modelu Volvo XC90. Pośrodku wszystkich rodzajów tarcz kół ze stopu aluminium zamocowany jest zmieniony klasyczny znaczek Volvo.
Zamiast relingów dachowych w kolorze czarnym, można opcjonalnie zamówić je z wykończeniem powierzchni o fakturze szczotkowanego aluminium.

Bardziej elegancki wystrój wnętrza z większymi możliwościami wyboru
Dokonano szeregu zmian mających na celu nadanie wnętrzu bardziej ekskluzywnego klimatu. Wprowadzono nowe zestawienia kolorystyczne i poszerzono zakres dostępnych opcji. Nowe tapicerki podkreślają atmosferę wysokiej jakości. Najbardziej ekskluzywna jest nowa, miękko wyprawiona skórzana tapicerka Sovereign Hide z kontrastowymi przeszyciami i wstawkami z perforowanej skóry.
Œrodkowa konsola została wzbogacona o nowy wyświetlacz i elementy wykończenia z efektem powierzchni aluminium. Nowe panele tapicerskie, z dodatkową wersją Sapeli Wood, poszerzają wybór i dodają wnętrzu elegancji.
Dodatkową opcję stanowi zespół wskaŸników z zegarowymi tarczami, a także wewnętrzne lusterko wsteczne z wbudowanym kompasem.

Udoskonalony system nawigacji drogowej oraz światowej klasy wyposażenie audio
Modyfikacje objęły również system nawigacji drogowej RTI (Road and Traffic Information). W stosunku do poprzedniego, nowy system z twardym dyskiem jest szybszy i łatwiejszy w obsłudze, a także dostarcza większej ilości informacji.
Najbardziej zaawansowany zestaw audio, Premium Sound, zawiera cyfrowy wzmacniacz klasy D produkcji Alpine z układem ICE Power opracowanym przez Bang & Olufsen Powerhouse, Dolby Pro Logic II Surround oraz głośnikami Dynaudio – jednymi z najdoskonalszych na świecie.
Zestawy High Performance oraz Premium Sound mają obecnie możliwość odtwarzania plików w formacie MP3 i WMA (Windows Media Audio). Wszystkie rodzaje zestawów mają dodatkowe wejście (AUX) do podłączenia urządzeń zewnętrznych.

SUV o wyjątkowym poziomie bezpieczeństwa
„Tworząc Volvo XC90 chcieliśmy zapewnić wszystkim jego pasażerom najwyższy poziom bezpieczeństwa.” – mówi Hans Wikman. „Wszystkie wyniki testów wskazują, że się nam to udało.”
Volvo XC90 jest nowoczesnym samochodem terenowym, zbudowanym jak zwykły samochód osobowy z samonośnym nadwoziem, efektywnymi strefami kontrolowanego zgniotu, nisko położonym środkiem ciężkości i nowoczesnymi rozwiązaniami minimalizującymi ryzyko odniesienia obrażeń ciała bez względu na okoliczności i rodzaj zderzenia. Ponadto XC90 wyposażone jest w szereg nowoczesnych układów pomagających uniknąć wypadku.
„Debiut nowego Volvo XC90 wiązał się z dalszym podniesieniem poziomu bezpieczeństwa biernego. W tym aspekcie skupiliśmy na zapewnieniu kierowcy pełniejszej kontroli.” – mówi Hans Wikman.

Aktywne podwójne reflektory ksenonowe – śledzące krzywiznę drogi
W celu zapewnienie możliwie najlepszej widoczności podczas jazdy w ciemności po krętej drodze, Volvo Cars wprowadziło aktywne podwójne reflektory ksenonowe, które odpowiednio wychylając się, podążają za krzywizną zakrętu. Zastosowany w układzie mikroprocesor zbiera oraz analizuje szereg parametrów i na tej podstawie dostosowuje kierunek świecenia do aktualnych warunków. Reflektory wychylane są o kąt 15 stopni w obu kierunkach, co w sumie daje 30 stopni zakresu ustawienia, pozwalając na oświetlenie dłuższego odcinka łuku drogi. W dzień funkcja ta jest automatycznie wyłączana w celu ograniczenia niepotrzebnego zużycia energii.

Układ eliminujący martwe pola widoczności umożliwia pełniejszą kontrolę sytuacji na drodze
Volvo XC90 wyposażone jest również w układ eliminujący martwe pola widoczności BLIS (Blind Spot Information System). Zamontowane w zewnętrznych lusterkach wstecznych kamery rejestrują obecność innego pojazdu poruszającego się równolegle, znajdującego się w martwym polu widzenia kierowcy. W takiej sytuacji zapala się lampka ostrzegawcza w odpowiednim lusterku wstecznym, pozwalając uniknąć sytuacji kolizyjnej. Dzięki temu kierowca ma lepszą kontrolę sytuacji drogowej.

Układ wspomagający parkowanie tyłem z kamerą – dodatkowe oko z tyłu samochodu
Z myślą o bezpieczeństwie ewentualnych przechodniów oraz w celu ułatwienia kierowcy manewrowania na biegu wstecznym, Volvo Cars wprowadza układ wspomagający parkowanie z kamerą monitorującą sytuację z tyłu samochodu. Jest to zaawansowany technicznie układ, który stanowi nie tylko dodatkowo oko z tyłu samochodu, ale również pokazuje zamierzony tor jazdy przy cofaniu. Obraz sytuacji z tyłu samochodu przekazywany przez szerokokątną kamerę wyświetlany jest na ekranie systemu nawigacyjnego nad zespołem wskaŸników. Kąt widzenia dobrany jest tak, aby obejmować maksymalny obszar, jednak bez nadmiernych zniekształceń. Na ekranie dodatkowo pokazywane są pomocnicze linie, które wskazują miejsce zakończenia aktualnie wykonywanego manewru. Układ tych linii zmienia się w zależności od kąta skrętu kierownicy, pomagając kierowcy dobrać właściwe ustawienie kół. Wspomaganie parkowania z kamerą monitorującą sytuację z tyłu samochodu jest układem całkowicie zintegrowanym z samochodem. Jego debiut rynkowy przewidywany jest na jesieni 2006 roku.

„Zmiany, jakim poddaliśmy Volvo XC90, można traktować jako precyzyjne dostrojenie, mające na celu dalsze zwiększenie jego atrakcyjności.” – mówi Hans Wikman. „Mierzymy w wysoce wymagającą grupę potencjalnych nabywców, którym chcemy zapewnić doznania na jeszcze wyższym niż dotychczas poziomie.”

Materiały powiązane